Anne Oja • 13. november 2007 kell 22:00

Kohus ootab Rapla Dairylt kompromissi

Rapla Dairy pankrotihaldur taotleb halduskohtult 2004. aasta vaideotsuse tühistamist ning aasta varasematele maksuotsustele uut vastuväidete esitamise võimalust.

Kohtunik Elle Kask soovitas eile pankrotihalduril ja maksuametil jõuda kohtuvälisele kokkuleppele. Kui kokkuleppele ei jõuta, määrab kohtunik oma otsuse tegemise aja.

Rapla Dairy võlgneb riigile 156 000 krooni palkadelt kinnipeetud tulumaksu, ligi 517 000 krooni käibemaksu, 290 000 krooni sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakseid ning pensionimakseid. Maksmata on ka maksukontrolli tulemusel juurde määratud ettevõtte tulumaks ning erisoodustustelt määratud maks, millele lisanduvad intressid. Maksude põhivõlg ulatub kokku ligi miljoni kroonini.

Samal ajal menetleb Harju maakohus Rapla Dairy kunagise juhi Yaqub Haidary kriminaalasja. Et Haidari pole senini kohtusse ilmunud, lükkub süüdistuse ettelugemine pidevalt edasi.

Viimati palus prokurör Laura Feldmanis kohaldada tagaotsitavaks kuulutatud Haidary suhtes Euroopa vahistamismäärust. Kohtunik jättis taotluse rahuldamata, kuna teadaolevalt viibib Haidary Euroopa Liidu asemel Afganistanis. Euroopa vahistamismääruse kohaldamiseks on aga vaja pöörduda abipalvega konkreetse Euroopa Liidu liikmesriigi poole, edastas kohus eile.

Rapla Dairy pankrotihaldur Peetyer Allikvere ütles, et halduskohus andis maksukompromissi sõlmimiseks paar päeva, kuid pankrotiprotsessi lõpetamist takistavad Haidaryde tsiviilvaidlused.

"Me ei saa enne pankrotimenetlust lõpetada, kui vaidlused on enam-vähem läbi," rääkis Allikvere. "Meie väga suur soov oleks võlausaldajatele veel raha jagada."

Allikvere sõnul venib Rapla Dairy pankrotiprotsess kahe üsna suuri summasid puudutava tsiviilvaidluse tõttu, millest üht peetakse Haidari enda ja teist tema naisega. Lisaks on pooleli Haidary kriminaalprotsess. "Haidary kuritarvitas kohtu usaldust," kommenteeris Allikvere olukorda, kus afgaani ärimees kohtu loal korraks kodumaale sõitis ning sinna jäigi.

Hetkel kuum