IMF: Euroopa saab praeguse ebakindlusega hakkama

Kadrin Karner 19. november 2007, 00:00

IMFi arvates on finantsturge tabanud tagasilöögid isegi positiivsed: viimastel aastatel võeti kergekäeliselt liigseid riske, ent riskide karmim hindamine turgudel tähistab pigem tagasipöördumist normaalse majanduskeskkonna suunas, vahendas Eesti Pank.

Eesti Panga ja IMFi reedesel seminaril tõdeti, et mõne maa majanduskasv lähitulevikus aeglustub, aga väljavaade on siiski positiivne.

IMFi vanemnõunik Juha Kähkönen rääkis, et riskid majanduses on endiselt suured, kuid Euroopa eeliseks on tugev alus.

"Rahanduspoliitika on ikka veel nn lõpetamata äri ja kapitaliturg on endiselt nõrk," rääkis Kähkönen. Tema sõnul vajab rahanduspoliitika üldiselt jäika suhtumist, et tagasi hoida inflatsioonisurvet.

Uued ja vanemad Euroopa riigid vajavad erinevat rahanduspoliitikat: Balti riikides ja Ida-Euroopa riikides tuleb ülekuumenenud majandus maha jahutada, Kesk-Euroopa peamine mure on arvestada avaliku sektori vananemisega.

"Finantskontroll peab jääma, et kindlustada tugevaid rahanduslikke raame majanduses," ütles IMFi vanemnõunik.

IMFi analüütik Philip Schellekens rääkis, et finantskriisi jõuga takistamine vägagi kulukas. "Millised on tormaka finantskriisi riskid ja väljakutsed?" küsis Schellekens. Ainult väga paindlikud riigid suudavad hakkama saada suure tasakaalutusega.

Suur tasakaalutus omakorda nõuab Schellekensi arvates majanduspoliitika kanna pealt ümberpööramist. Teisalt on finantskriisi jõuga takistamine on vägagi kulukas.

Schellekens rääkis, et kuigi vahel võib olla ahvatlev tõmmata pidurit, siis alati ei ole see õige tee.

"Rahanduspoliitika tihendamine võib parandada investorite enesekindlust ja suurendada kapitali sissevoolu. Järsk hoiuste kasv või kerge juurdepääs rahastamisele piiravad rahanduspoliitika efektiivsust," ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing