Mari Hiiemäe • 29. november 2007 kell 22:00

Mäng valguse ja varjudega: kellele ei meeldiks päikesejänkud?

Kelpmani tekstiilikollektsioon on disainitud 21. sajandi moodsa kodu tarvis. Kangad on inspireeritud Eesti rahvuslikust tikandist, rahvuslik alge neis on aga hoolega kohandatud tänapäevasesse vormi.

Vihjed traditsioonilistele käsitöövõtetele, mille oleme pärinud esivanemailt, on Kelpmani töödes taotluslikud ning ilmekad, samas ei tarvitse iga vaataja antud vihjetest aru saada. Tegemist on siiski moodsate kangastega, mis rahvuslikule algele vaid viitavad.

Nii näiteks moodustub ühel teosel suur lilleõis väikestest ristidest, milles leidlik vaataja ristpistemotiivi ära tunneb, teise kanga pealt leitud ornament koosneb aga väikestest pulgakestest, mis meenutavad traagelduspisteid. "Võiks ju lille ka lihtsalt niisama kangale joonistada, aga mina lahendasin asja nii," selgitab autor.

Rippuvad kangad sobivad kas ruumipoolitajateks või aknavarjuks. Kangaste valmistamiseks on kasutatud laserlõikust, mille abil Eesti disainerid sisustustekstiile varem loonud ei ole.

Kuna Kelpmani soov oli näidata oma töödes puhast joonist, valis ta disaintekstiilide valmistamiseks mittekootud kanga, et näitusetöödes ei jääks domineerima kanga faktuur.

Kangad on pretensioonitult valged, põnevaks muutuvad need valguse ja varjude mängudes. Ka autor ise märgib, et selle kollektsiooni loomise juures seadis ta mustrid ja varjud värvist ning faktuurist olulisemale kohale.

Varjutasand saab ruumis Kelpmani kangaste abil hoopis uue mõõtme. Valgusemänge on Kelpman suunanud eri paksusega tekstiilipindade kõrvutamisega, samuti avadega kangas. Valgepõhjalistest disaintekstiilidest mõned on hästi auklikuks lõigatud, osale tehtud ainult väikesed pilud või lõiked, mis valgusmängudes ruumiliseks muutuvad. Eri päevaaegadel, päikesekaare ja valguse liikumisele vastavalt, muutuvad ka valgusefektid, mille kaudu hakkab eri kellaaegadel muutuma nii tapeedi ja vaiba kui ka terve ruumi üldilme.

"Ma katsetan meelsasti uusi tehnoloogiaid ja materjale, see on mulle alati huvi pakkunud," räägib Kelpman oma kirest uute lähenemisteede avastamise vastu, mis ka selles tekstiilide kollektsioonis on ilmekalt tunda. "Minu jaoks on huvitav õppida ja avastada ning esitada enesele väljakutseid. Oluline on erinevaid võimalusi kokku miksides saada täiesti uus tulemus."

Kvaliteeti on Kelpman kirevatest mustritest alati olulisemaks pidanud. "Minu tööd ei ole väga jutustavad, ma ei ole eriti pildilik. Minu jaoks on piisavalt kõnekas materjal, tekstuur ja faktuur," ütleb tekstiilikunstnik.

Fotod: erakogu

Hetkel kuum