Enn Heinsoo • 12. detsember 2007 kell 22:00

Cryptophone: pealtkuulajate peavalu

GSMKi telefonide maaletooja, Respect For Privacy juhatuse liige Hendrik Roosna rääkis, et telefone kasutavad näiteks advokaadibürood, tehes tundlikke kõnesid oma võtmeklientidele, või metalliärimehed, kuna nende tehingute mahud on suured ja toimuvad telefoni teel.

Roosna rääkis, et maailmas on veel päris mitmeid turvatelefonide tootjaid. Näiteks toodab Siemens krüpteeringuga juhtmeta tavatelefone Siemens SL 956.

Ligi 50 000 krooni maksvatel Cryptophone'i telefonidel on aga üks erinevus võrreldes teistega - vaba lähtekood. See tähendab, et telefoni tellija võib oma spetsialistil kontrollida lasta, kas Cryptophone'i turvaprogrammis on tagauksi või turvaauke.

Vabakutseline IT- ja turvaspetsialist Tõnu Samuel rääkis, et tavalise mobiilikõne krüptoalgoritm on ammu murtud, kuid tavainimesele on see piisav kaitse. Küll aga pole tavaline kõne krüpteeritud telefonikeskjaamas sees.

Jõustruktuuridel aga on lausa spetsiaalne seade keskjaamas. "Ilma sellise seadmeta ei anta enam ammu ühtegi GSMi litsentsi Euroopas välja," sõnas Samuel.

Pealtkuulamise vältimiseks ei saa tavatelefoni kasutaja Samueli sõnul midagi teha. "Ainuke reaalne vahend on "mürgitamine". See seisneb telefonis valeinfo rääkimises ja siis vaatamises, kas keegi sellele reageerib," selgitas Samuel.

Ta arvas, et Cryptophone'i telefonid on väga asjalikud. "Nende pealtkuulamiseks on vaja paigutada mikrofon rääkijaga samasse ruumi või lugeda kaugemalt binokliga huultelt - selle krüpteeringu murdmine on liiga kulukas," põhjendas ta oma veendumust.

Anonüümseks jääda soovinud Cryptophone'i kasutaja mainis, et kasutab turvatelefoni, kuna teeb äri Baltikumis ja Venemaal, ning kardab, et poliitiliselt keerulise olukorra tõttu kuulavad nii Vene kui Baltimaade salateenistused kõnesid pealt.

"Kuna tehingud on suured, kardan, et info minu ja partnerite äritegevuse kohta võiks jõuda kas konkurentide või julgeolekuteenistuste kätte," täpsustas ta.

Telefonid on tema kahel vene äripartneril, samuti firma tegevjuhil ja finantsdirektoril.

"Kõik tööga seotud kõned nende inimestega teen turvaliinil. Tööajal ja ärireisidel kannan turvatelefoni kogu aeg kaasas. Õhtuti ja vabal ajal jätan telefoni kontori seifi," kirjeldas ta telefoni kasutust.

GSMKi turvatelefoni valis ta seetõttu, et ei usalda kedagi peale oma IT-spetsialisti. Ta palus viimasel uurida turul pakutavaid võimalusi turvaliseks suhtluseks.

Leiti päris mitmeid alternatiive, kuid GSMK valiti sel põhjusel, et IT-spetsialist sai tänu avatud lähtekoodile läbi vaadata täpse tarkvara tööpõhimõtte, ning kinnitas, et see on turvaline.

Hetkel kuum