Põranda- ja trepiklaas kardavad kriimustusi

Ketlin Priilinn 03. jaanuar 2008, 00:00

"Klaasist trepp väga käidavasse kohta ei sobi," selgitas klaaside töötlemise ja paigaldamisega tegelev ASi Klaasmerk müügijuht Marek Perendi. Eriti välisjalatsitega edasi-tagasi voorimine kriibib klaasastmetega uhke trepi tuhmiks. Seetõttu soovitas ta klaasi kodude sisetreppidele.

Klaaselementide tootja Andrese Klaas ASi müügidirektor Ulvar Zeideri veendumusel muudavad klaaspinnad ruumid optiliselt avaramaks.

Klaaslahenduste tootja OÜ Merdofi juhataja Märt Sillaste selgitusel kasutatakse klaasist vahelagesid ja põrandaid alumiste ruumide valgustamiseks. Lisaks aitab klaaspõrand eksponeerida ruumielemente, detaile või konstruktsioone.

Eriti treppide puhul muudab klaas tema arvates muidu ruumiröövlist konstruktsiooni õhuliseks ja läbipaistvaks astmestikuks.

Zeideri sõnul kasutatakse klaastrepi libeduse vähendamiseks libisemisvastast teipi ning lausmatistatud või triipmatistatud pinnaklaasi

"Klaastreppide ja -põrandate ehitamisel peab kasutama lamineeritud klaasi ehk mitmekihilist turvaklaasi," pani ta põranda ja trepihuvilistele südamele. Lamineeritud klaasi läbipaistvus sarnaneb tavalisele klaasile, kuid purunemisel jääb mitmekihiline vaik- või kilelamineeritud materjal alati ühte tükki.

Näiteks trepi puhul kasutatakse mitmekihilist lamineeritud klaasi, mille karastatud kihid on igaüks 15 millimeetri paksused.

Klaasi paksus arvutatakse välja vastavalt punkt- või üldkoormusele, olenevalt sellest, kas see on mõeldud käimiseks või millegi eksponeerimiseks.

Zeideri kinnitusel on traditsioonilistest materjalidest käidavad klaaspinnad puhastamise suhtes kriitilisemad. Perendi soovitas kriimustuste vältimiseks ja kirkuse säilitamiseks puhastada klaase tihti ja mõlemalt poolt. Puhastamiseks sobivad tavalised klaasipesuvahendid.

Klaastrepp on suurepärane, kui katuseaknast tulev valgus peab läbi trepikoja pääsema. Muul juhul jääb klaasist trepp kui vahelagi siiski esteetilistel kaalutlustel paigaldatavaks elemendiks.

Trepi saab teha üleni klaasist, ent mõned detailid, näiteks käsipuud on ka metallist. Klaastrepi miinuseks on pideval käimisel läbipaistmatuks muutumine. Kui trepp asub ruumis, kus välisjalanõudega ei käida, võib see kaunina püsida väga kaua.

Klaastrepi hooldamine on üsna tüütu. Samuti on selle puhul äärmiselt oluline turvalisus. Klaasist trepp peab olema kokku liimitud kahest eelnevalt karastatud klaasist, et kui midagi sinna peale peaks kukkuma, ei puruneks see täielikult.

Suvalisest klaasist treppi teha ei saa!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing