Steve Forbes näeb Eestit rikkaimate riikide hulgas

Kerttu Ruus 03. jaanuar 2008, 07:19

Steve Forbes on alati Eestit kiitnud, eriti
meie proportsionaalset tulumaksu, mis oli ka meediamagnaadi põhiloosung
presidendiks kandideerimisel.

Forbes rääkis New Yorgis Äripäevale antud intervjuus, et Eesti edu pole talle üllatuseks, nüüd tuleb vaid majandusliku toiduahela tipus püsida.

Meie peaministril on idee, et Eesti peaks jõudma viie kõige jõukama Euroopa riigi sekka. Kas see idee on realistlik?

Jah, aja jooksul küll. Iirimaa oli ju Euroopa vaeseim maa, mille peamine ekspordiartikkel olid inimesed. Aga siis võeti asi tõsiselt ette ja hakati reklaamima välisinvestoritele head maksusüsteemi - Iirimaal on ettevõtte tulumaks 12,5%.

Nüüd on Iirimaa jõukam kui Saksamaa või Suurbritannia.

Neil on muidugi meist lihtsam, sest nad räägivad inglise keelt.

Mis siis, Skandinaavias räägivad kõik inglise keelt, nagu oleks see neil esimene keel. Haridus on muidugi äärmiselt oluline ja Eesti peab tegema ses osas pikaajalise plaani.

Eestis on seis praegu murelikumaks muutunud - majanduskasv on aeglustunud ja inflatsioon tõusnud.

Eesti peab lihtsalt nägema ennast Hongkongi, Singapuri või Luksemburgina, mis suudavad majandusliku toiduahela tippu jääda.

Rohkem teenustel põhinevale majandusele üle minnes on olulised ka hea seadusandlus, tugev finantssektor ja kompetentne ametnik.

Mida arvate Eesti kuulumisest ELi?

Majanduslikult oleks Eesti suurepäraselt toime tulnud ka lihtsalt vabakaubanduslepingute najal, aga ELiga - nagu ka NATOga - liitumine oli Eestile vajalik julgeoleku seisukohalt. Ja see andis turvagarantii ka välisinvestoritele.

See seisukoht erineb paljude vabaturgu pooldavate ameeriklaste omast, kes näevad ELi kui meie majandusvabaduse piirajat.

Oluline on lihtsalt meeles pidada, et Eesti ei pea võtma üle ELi kõige halvemaid kombeid. Ärge kartke erineda. Teie eeskujuks peavad olema Šveits, Iirimaa, Hongkong, Taiwan. Ärge minge Lääne-Euroopa heaoluriiginduse õnge.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2008, 07:44
Otsi:

Ava täpsem otsing