8. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Karjäär algas kingiks saadud Vana Tallinna liköörist

Kõlab ehk veidralt, aga nii see on, et Eesti tuntud viinatootja Liviko ainuke importöör USAs asub Chicago külje all väikeses külas, millest paljud meist tõenäoliselt kuulnudki pole.

Ettevõtte Matrics Importing omaniku Bob Mauge'i karjäär alkoholiäris sai alguse 2005. aastal, kui ta sõbralt pudeli Vana Tallinnat sai. "Kui pudel tühjaks sai, tundsin huvi, kust juurde saab. Helistasin Livikosse ja sealt öeldi, et USAsse keegi Vana Tallinna likööri ei impordi. Ütlesin siis, et räägime sellest lähemalt," meenutab Mauge, kelle lugu hiljuti ka kohalikku ajalehte jõudis ning kes Eesti ajakirjaniku kõnest rohkemgi kui üllatunud on.

Bob Mauge on praeguseks jõudnud niikaugel, et Vana Tallinnat müüakse 27 dollari ehk praeguse kursi järgi umbes 286 krooni eest tosinkonnas poes Chicago piirkonnas. Tee selleni pole mehe sõnul kerge olnud ning joogi viimine üle osariigi piiri saab veelgi raskem olema. "USAs jagatakse alkoholimüügi lube igas osariigis oma reeglite kohaselt. Siin on nagu 50 eraldi riiki," sõnab 45aastane kahe lapse isa ning lisab, et vajalike lubade saamiseks kulus kaks aastat.

Praegu otsib Mauge õiget poodi, kel oleks luba üleriigiliselt alkoholi müüa. See pole kuigi lihtne, kuna edasimüüjad ei taha kergekäeliselt vähetuntuid brände riiulile panna, kui pole kindel, et vähemalt 1000 kasti ära ostetakse.

Niipalju pole Mauge'il aga kuskilt võtta, sest Livikolt on ainult 1400 kasti saadud, millest mees aga juba sel aastal lahti loodab saada.

Mauge võib pikalt rääkida oma tulevikuplaanidest. Näiteks Vana Tallinna miksimine teiste jookidega. "Parim kokteil on minu meelest jõhvika-vaarikamahl ning Vana Tallinn. Proovi kindlasti," soovitab ta ning lisab, et on paar korda Hawaiil käinud, kus kokteilide tegemise mõtte sai.

Liviko ekspordiga tegeleva Ivari Voki sõnul on Bob Mauge teinud siiani väga head tööd, isegi parimat, mis USA turul eales tehtud. Samas tunnistab Vokk, et kui 1992. aasta läbikukkunud katse välja jätta, polegi firma suure lombi taha eriti kippunud.

Miks aga usaldada kogenematut väikeärimeest? "See on küsimus, millega igapäevaselt tegeleme: kumb on parem, kas olla ühe suure importija suures portfellis üks väike kaubamärk või olla ühe väikese tegija 100protsendilises fookuses."

Koostöö Liviko ja Mauge'i vahel näeb aga reaalselt välja selline, et viimane ostab alkoholi välja ja üritab maha müüa ning Liviko aitab omalt poolt kontaktide ja turunduskogemustega. "Vaatame, mida annab ühelt turult üle võtta ja sinna viia," täpsustab Vokk.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt