Tarvo Vaarmets • 17. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Ekspress Grupi rivaal tahab börsile

"Praegu teeme kevadesse plaanitud IPO jaoks ettevalmistusi," sõnas börsilepürgija emafirma MG Baltic Investmenti ettevõtte rahanduse ja investeeringute juht Renata Maksimaviciene.

"Kõige hullemal juhul, kui investorite meelestatus Baltimaade aktsiate osas jääb sama negatiivseks nagu praegu, lükkame IPO-protsessi edasi, kuni turgudele taas positiivsust tuleb," viitas ta praegustele langusmeeleoludele.

Maksimaviciene sõnul oli MG Baltic Media Holdingu lõppenud aasta käive napilt üle poole miljardi Eesti krooni. Võrdlusena suutis ainult septembris Delfi-toetust tundnud Ekspress Grupp möödunud aasta esimese kolme kvartaliga näidata 785 miljoni suurust müügitulu. Leedu meediaettevõtte aktsiapakist kavatsetakse Maksimaviciene ütluse kohaselt müüki paisata 25-35%.

"Investoritelt saadav summa sõltub sellest, kui suure tüki me müüa otsustame ja millise hinna me saame. Me plaanime koguda vähemalt 20 miljonit eurot," tähendas Maksimaviciene, kelle sõnul tahetakse raha suunata ettevõtte arendamisse ja ülevõtmistesse.

Kui leedukad loodavad kokku koguda minimaalselt veidi üle kolmesaja miljoni krooni, siis Ekspress Grupi aktsiaid müüdi mullu kevadel 565 miljoni eest. Sellest küll lõviosa ehk 339 miljonit rändas Hans H. Luige taskusse.

Hansabankase analüütiku Donatas Užkurelise sõnul on meelestatus Balti turgudel globaalsete mõjude tõttu selgelt negatiivne ja MG Baltic Media Holdingu aktsiate esmaemissiooni võimalik edasilükkamine seetõttu mõistetav. Küll näitab Leedu meediaturg tema sõnul endiselt kasvu.

"MG Baltic Media IPO oleks börsile väga positiivne, see toob turule uut verd," rääkis Užkurelis ning võrdles plaanitavat Leedu esimese meediaettevõtte aktsiate avalikku esmaemissiooni Ekspress Grupi aktsiamüügiga Tallinnas. Tema sõnul on MG Baltic Media põhiline tugevus televisioonikanalis LNK. Samuti mainis ta Delfi-sarnast uudisteportaali Alfa, mis on analüütiku sõnul aga üpris uus ja seetõttu ka märkimisväärse turuosata.

Ekspress Grupi juhatuse esimees Priit Leito peab konkurendi lisandumist Leedu börsile positiivseks uudiseks. Tema sõnul laiendab see investorite valikuvõimalust ja annab võimaluse sama sektori ja sama regiooni ettevõtteid võrrelda.

"Tõsi, siin tuleb arvestada et MG Baltic Media Holding on puhtalt Leedu-keskne meediafirma ja teiseks - tegemist on peamiselt telemeediafirmaga, mis opereerib Leedu suurimat telekanalit," võrdles isegi Baltimaade piire ületava haardega Ekspress Grupi juht ning lisas, et Baltic Media Holdingu kooseisu on ajakirjad ja internet lisandunud alles kahel viimasel aastal.

"Ajakirjade ja interneti valdkonnas nende positsioon väga tugev ei ole ning oletan, et sealt ka kasumit ei teenita," viitas Leito Ekspress Grupi ja MG Baltic Media Holdingu kattuvatele ärisegmentidele.

Leito hinnangul saab Leedu rivaal aktsiate müügist loodetava vähemalt 313 miljoni krooni eest teha üks-kaks keskmist ülevõtmist. Samas nendib Ekspress Grupi tüürihoidja, et raha kaasamine on praegustes oludes keeruline.

"Praegu on ükskõik mis ettevõtte börsile viimine väga raske, sest välisriikide fondide seas pole Balti riigid kuigi populaarsed," nentis Leito.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt