ÄP fototoimetus • 28. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Nordea: kasv taandub investeeringute tõttu

Panga analüütikud ootavad Eestis viimaste aastate kiirele majanduskasvule järgnevat kohandumist, mille peamiseks vedajaks on investeeringute vähenemine.

Siinjuures on oluline roll ka laenutingimusi konservatiivsemaks muutnud pankadel, kellest sõltub suurel määral majanduskasvu turgutava raha juurdevool, selgus eilsest Nordea Panga majandusülevaatest.

Nordea teatas, et prognoosi kohaselt ulatub Eesti inflatsioon 2008. aastal 10 protsendini. "Inflatsioonisurve püsib vaatamata majanduskasvu aeglustumisele jätkuvalt kõrge aktsiiside ja energiahindade tõusu tõttu. Kuigi baasinflatsioon võib aeglustuda juba selle aasta esimesel poolel, säilib siiski oht, et tootlikkust ületav palgakasv vähendab Eesti ettevõtete konkurentsivõimet," märkis Nordea Panga analüüsiosakonna juhataja Sander Klaos.

Läti majandus kasvab väga kiiresti juba viiendat aastat järjest ega näita jahtumise märke, mistõttu võib korrektsiooni saabudes olla maandumine suhteliselt raske. Koos korrektsiooniga ootab Nordea ka seni kasvutrendi näidanud inflatsiooni ja jooksevkonto defitsiidi mõningast kahanemist. Lühiajalises perspektiivis võib Lätis inflatsioon kiireneda isegi üle 15 protsendi.

Leedu majandus kasvab rahulikult ning selle aasta alguses võib oodata kasvu kiirenemist, mis on suuresti vastupidine stsenaarium Eestis oodatavale. Peamised riskid Leedu konkurentsivõimele on kiiresti kasvavad palgad ja tööjõupuudus. Inflatsioon on kiirenenud peaaegu 8 protsendi lähedale ning jääb suhteliselt kõrgele tasemele ka lähiaastatel.

Venemaa majandus püsib tugevas kasvufaasis peamiselt tänu kiirele investeeringute ja eratarbimise kasvule. Suureneb aga inflatsioonisurve, mistõttu ootab Nordea Venemaal selleks aastaks enam kui 12protsendilist hinnatõusu.

Maailmamajanduse kasv aeglustub sellel aastal Nordea ootuste kohaselt 4,4 protsendile. Majanduskasvu aeglustumine USAs avaldab oma mõju euroala majandusele, mille kasvuootusi on Nordea sügisprognoosiga võrreldes kärpinud 0,2 protsendipunkti võrra, 1,8 protsendile. Kuigi Euroopa majanduse väljavaated on varasemast negatiivsemad, ei oota pank Euroopa Keskpangalt sel aastal intressimäärade langetamist.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas