Venemaal vahistati radioaktiivsust mõõtnud keskkonnaaktivistid

02. veebruar 2008, 17:28

Kolm Venemaa keskkonnakaitsjat, neist kaks
rahvusvahelise keskkonnaorganisatsiooni Bellona kaastöötajat, peeti kinni, kui
nad proovisid mõõta Saksamaalt Venemaale veetud uraani rikastusjääkide
radiatsioonitaset, kirjutab Bellona.

Laev MV Shouwenbank tõi 2000 tonni radioaktiivseid jäätmeid 23. jaanuaril Peterburi sadamasse. Protestiks korraldasid keskkonnaorganisatsioonid Bellona ja Ecodefense 24. jaanuaril 40 osavõtjaga aktsiooni.

Saksa-Hollandi energiagigandil Urenco on Venemaa firmaga Texnabexport leping uraani rikastusjääkide paigutamiseks Venemaale juba 1996. aastast, lepingu kogumahuks on 100 000 tonni radioaktiivsete jääkide ladustamine. Jäägid laaditakse Peterburi sadamas maha, transporditakse autodega Kapitolovosse ja sealt edasi raudteetranspordiga Novouralskisse.

Radioaktiivsete jääkide sissevedu on Venemaal seadustega keelatud, aga uraanheksafloriid ei ole Venemaal lihtsalt selles nimekirjas ning Vene ametnikud väidavad, et see on süütu nagu hambapasta. Keskkonnakaitsjad on teistsugusel arvamusel ning väidavad, et jääkide läheduses õnnestus neil mõõta kõrgenenud radioaktiivsust, mis ületas viis korda tavalise keskmise taseme. Nende väitel, kui kõik oleks ametlik ja korras, poleks ametkondadel mingit põhjust takistada ekspertide poolseid mõõtmisi ja uuringuid.

Peale jõulises stiilis kinnipidamist, veeti keskkonnaaktivistid ja nendega kaasasolnud kohaliku ajalehe Moi Raion fotograaf eraautoga Kuzmolovo politseijaoskonda, ning peale pika-ajalist küsitlemist vabastati süüdistust esitamata.

Kirjutis ilmus Erik Puura keskkonnablogis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. April 2008, 16:25
Otsi:

Ava täpsem otsing