Tarvo Vaarmets • 4. veebruar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Hiina aktsiad tegid börsilennu

Hiina kahel börsil noteeritud A-aktsiate liikumisi kajastav CSI 300 indeks tegi eile oma pea kolmeaastase ajaloo rekordhüppe, lennates päevaga 8,3 protsenti kõrgemale.

Kolmesajast indeksi liikmest jäid hinnad muutumatuks vaid viieteistkümnel aktsial, ülejäänute hinnad tõusid.

Eilne sööst vähendas indeksi selle aasta kaotusprotsendi 8,5-le. Morgan Stanley analüütikute kommentaari kohaselt on viimase aja langused Hiina börsidel olnud liiga sügavad, sest riigi sisenõudlus ja valitsuse kulutused suudavad neutraliseerida USA majandustõmbluse negatiivse mõju, vahendas Bloomberg.

Jaanuaris möllanud viimase viiekümne aasta suurimad tormid on pannud Hiina ettevõtteid hoiatama võimalikust kasumilangusest.

See omakorda on tekitanud pinnase spekulatsioonideks, et riigivõimud asuvad majanduskasvu ja aktsiate hindu veelgi jõulisemalt toetama.

"Kahjumid kaetakse ja investorid ei peaks muretsema," rääkis Hiina riigiettevõtteid koondava agentuuri juht Li Rongrong. Siiani hindavad Hiina ametnikud tormikahjudeks 7,5 miljardit dollarit ehk 79 miljardit Eesti krooni.

Hiina Rahvusliku Arengu- ja Reformikomisjoni asedirektori Zhu Hongreni sõnul tekitasid tormid kahju ainult mõnele piirkonnale Lõuna- ja Kesk-Hiinas.

"Kuigi mõju mõnele majandusharule on silmnähtav, on mõju kogu majandusele piiratud," lisas Hongren.

Hiina valitsus on olukorra parandamiseks juba mõningaid samme astunud.

Nii tõukas Shanghai Pudong Development Banki aktsia tõusu tagant valitsuse otsus lubada kinnisvaraarendajatel odavate eluasemete ehitamiseks senisest enam laenu võtta.

Ajalehe Shanghai Securities News teatel on Hiina börsiregulaator pärast viis kuud kestnud keeluperioodi heaks kiitnud kahe uue aktsiafondi loomise.

CCB Principal Asset Management ja China Southern Fund Management plaanivad investoritelt kahepeale kokku korjata 14 miljardit jüaani ehk 20,6 miljardit Eesti krooni.

Toorainesektorit viis ülespoole Aluminum Corp of China, mille emaettevõte teatas osaluse ostust maailma suurimas kaevandusettevõttes Rio Tintos.

"Aktsiate hinnad on muutumas soodsamaks," täheldas CJ Asset Managementi fondijuht Christian Jin.

"Me võime näha trendi, kus USAsse eksportimisega raha kokku kuhjanud arengumaade ettevõtted ostavad probleemsetel aegadel raskustesse sattunud arenenud maade ettevõtteid," lisas Jin.

Teiste hulgas uhkeldasid kasvuga ka maaklerifirmade aktsiate hinnad. Citic Securitiese aktsia kosus 8,3 protsenti, olles jaanuariga andnud oma väärtusest tagasi koguni neljandiku.

Suuruselt teine börsil noteeritud maakleriettevõtte Haitong Securitiese aktsia kerkis samuti veidi üle 8 protsendi.

"Me oleme jõudnud arvatavasti tasemeni, kus poliitikud edasist langust enam näha ei taha," kommenteeris Hiina ametnike tehtud ja arvatavaid veel tegemata otsuseid Shanghais asuva Guotai Asset Managementi fondijuht Fan Dizhao.

Toetavad Hiina ametnike sõnavõtud ja viimase viie aasta ilusam viiepäevane ralli eelmisel nädalal Wall Streetil värvis tõusuroheliseks ka teised USA kardetava majanduslanguse pärast aasta algusest tugevasti raputada saanud Aasia börsid.

CSI 300 kõrval kerkisid kõrgemale nii Hongkongi börsipeegel Hang Seng, mis kosus täpselt kolm protsenti, kui ka Jaapani aktsiaindeks Nikkei 225, mis tugevnes veidi alla kolme protsendi. Väärtust lisati ka näiteks Lõuna-Korea ja India börsidel.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt