Geenivaramu eesmärk 2008: 25 000 prooviandjat

18. veebruar 2008, 16:49

Eesti Geenivaramu tänavuaastane plaan
koguda vähemalt 25 000 uut geeniproovi peab viima vähemalt saja tuhande proovini
geenipangas 2010. aasta lõpuks.

Praeguseks on geenivaramus umbes 15 000 geeniproovi. Geenivaramu direktori Andres Metspalju sõnul hakkab tekkima kogus, kust hakkab midagi valida olema. Praegu kogub geeniproovi umbes 400 arsti, peamiselt perearstid. Mullu sügisel tegi geenivaramu värbamiskampaania Regionaalhaiglas, kus lisaks arstidele koguvad andmeid kogemustega õed.

Ühe geeniproovi ja ankeedi eest saab arst 500 krooni, see on püsinud muutumatu seitse aastat. Metsapalu sõnul tuleb iga arsti erinevalt motiveerida. Raha ei ole enam peamine, ehkki usinamad kogujad saavad lisaboonuseid. „Seletame, et see on tuleviku jaoks, õpetamiseks, missiooniks,“ rääkis Metspalu. Lisaks avas geenivaramu üle Eesti sõltumatuid kogumispunkte.

Metspalu sõnul on tähtis ka proovi andva inimese motiveerimine. „Mõni helistab kahe kuu pärast ja küsib, et mis sai. Nii ruttu ei saa tulemusi. Minusugune mees ei saa suurt midagi tagasi. Aga mul on neli poega ja kaks lapselast, nemad saavad kasu. Teiseks ei tea keegi, kui kiiresti miski areneb. Osa asjade tähtsus saab teatavaks pärast meie surma, kuid osa puhul kiiremini,“ rääkis ta.

Loe pikemalt homsest Meditsiinilehest!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2008, 16:48
Otsi:

Ava täpsem otsing