Annus: Merko tegevuse ja maadevahetuse kahju kokku ligi miljard krooni

Mariliis Pinn 19. veebruar 2008, 16:45

Merko Ehituse nõukogu esimehe Toomas Annuse
sõnul tellis Merko SEB Enskildalt analüüsi, hindamaks maadevahetuse skandaaliga
seotud kahjusid.

„Oleme tellinud SEB Enskildalt tellinud analüüsi tänaseks tekkinud kahjule. Analüüsis ei ole käsitletud tulevikku, mida me ei suuda ette näha. Laias laastus mõjutavad meid turu üldolukord, majandustulemused ja kolmandaks maadevahetuse kriminaalasi. Analüüsis vaadati perioodi 2006. aasta oktoobrist 2008. aasta veebruarini. Analüütikute hinnangul on raske eristada ettevõtte tegevust ja maadevahetuse skandaali mõju. Turusituatsioon on kõigil ühesugune ja see mõjutab kõiki täpselt ühtemoodi. Analüüsi kohaselt on kahju kaks miljardit krooni, millest 57% on turulanguse osa ja 43% ehk 920 miljonit krooni maadevahetuse skandaali ja ettevõtte tegevuse mõjud,“ selgitas Annus aktsionäride üldkoosolekul. Täpsem analüüsi sisu on konfidentsiaalne. Perioodil oktoober 2006 kuni veebruar 2008 on Merko Ehituse aktsia hind langenud ~7,75 EUR/aktsia kohta ehk kokku 2 140 000 000 krooni. Hinnalangust analüüsinud SEB Enskilda jõudis järeldusele, et hinnalangusest 57% ehk 1 220 000 000 krooni on tingitud turulangusest ning 920 000 000 krooni ehk 43% on majandustulemuste ja maadevahetusega seotud uudiste koosmõjust tulenev ettevõttespetsiifiline langus.

Lisaks SEB Enskila analüütikute arvutustele tutvustas Annus ka teisi, mõõtmatuid kahjusid. „Kindlasti on mõju mainele, kuid me ei oska öelda, mis see maksab, mõju on ei ole kindlasti positiivne. Avalikuse suure huvi tulemusel on teine konkreetsem asi see, et ametnikud väldivad võimaluse korral igasuguste vastuste andmist Merkole. See on inimlikult mõistetav, kuid ehituses pärsib see tegutsemist, sest vaja on pidevalt ametkonnaga suhelda, lube võtta, kinnitusi saada. See on hetkel vaevanõudev,“ rääkis Annus.

Kriminaalasi teeb raskeks ka konkurentsitihedas sektoris tegutsemise. „Konkurendid ütlevad, et kes teab, kas Merkot mõne aasta pärast on, kui saab valige kedagi teist. Kõige suurem mõju, mida ei suuda seletada, on maadevahetuse uurimisel välisturgudele. Eestis on positsioon parem sõltumata sellest, mida kirjutatakse, kuna riik on väike ja Merko töötajaid tuntakse isiklikul tasemel,“ ütles nõukogu esimees. „Välisturgudel on meie persoonid tundmatud ja vääravamusi on kummutada raskem,“ lisas ta.

Viiendana tõi ta välja, et juhtkonnal ei ole võimalik pühendada oma põhitegevusele. „20-30% tööajast läheb Merko kaitsmiseks. Kui peaks läbi lugema mainitud 200 toimikut, siis see on vähemalt aasta lugemist ja ma arvan, et ettevõte peaks ka seda tegema. See pärsib ettevõtte arengut. Kapitali tootlus alla 30% ei ole kunagi olnud, seda on raske jätkata, kuna tähelepanu läheb mujale,“ sõnas Annus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2009, 17:33
Otsi:

Ava täpsem otsing