Millise strateegia alusel juhitakse hedge-fonde?

24. märts 2008, 12:21

Sampo Panga säästmis- ja
investeerimistoodete osakonna juhataja Peeter Schamardin tutvustab kahte
erinevat - turuneutraalset ja nn long-short strateegiat, mida
kasutatakse hedge-fondide ehk riskikapitalifondide juhtimisel.

Turuneutraalne strateegia tähendab seda, et hedge-fondi eesmärk on pakkuda positiivset tootlust igas turuolukorras, isegi siis, kui aktsiaturud langevad. Eesmärgi saavutamiseks investeeritakse enamus fondi varadest rahaturuinstrumentidesse, mis on teatavasti väga madala investeerimisriskiga (kuid ka madala tootlusootusega) väärtpaberid. Väikese osa eest fondi varadest ostetakse aga optsioone - nii ostuoptsioone (call) kui müügioptsioone (put). See tähendab seda, et fondijuht omandab üheaegselt õiguse nii osta kui müüa ühtesid ja samu aktsiaid täna kokkulepitud hinnaga. Sellises olukorras saab fond tulevikus kasumit võtta nii turu tõusu kui ka languse pealt ehk fond on turu liikumise suunast sõltumatu - turuneutraalne.
1) Kui aktsiaturg tulevikus tõuseb, kasutab fondijuht pärast tõusu toimumist ostuoptsiooni - õigust aktsiaid eelnevalt kokkulepitud hinnaga osta ning müüb need samas turuhinnaga (ehk kallimalt) maha.
2) Kui aktsiaturg tulevikus langeb, ostab fondijuht turult pärast langust turuhinnaga (ehk odavamalt) aktsiaid ning kasutab samas müügioptsiooni - õigust müüa aktsiaid eelnevalt kokku lepitud hinnaga (ehk kallimat) maha.
Kui aktsiaturg vahepeal üldse ei liigu, teenivad rahaturuinstrumendid intressi, mille arvelt fondijuht katab optsioonide ostuks kulunud raha.

Long-short strateegia tähendab seda, et fondijuht omab selget visiooni aktsiaturu lühiajalise liikumise kohta ning ostab aktsiaid kokku enne oodatavat tõusu (ehk võtab pika positsiooni) ning võtab lühikese positsiooni enne oodatavat langust. Lühike positsioon ei tähenda pelgalt olemasoleva aktsiaportfelli müüki, sest sel juhul oleks teenimisvõimalus turu languse ajal minimaalne (sest fondi varad on sel ajal madala riskiga rahaturuinstrumentides). Lühikese positsiooni eesmärk on teenida langeva turu arvel kasu. Lühikese positsiooni võtmise tehnoloogia on sama, mida rakendab turuneutraalne fond aktsiaturu languse korral. Sageli pakuvad hedge fondid ka mingil määral finantsvõimendust. See tähendab, et optsioonide abil võetakse üles kõrgem risk, mille eesmärk on suuremat tulu teenida. Näiteks võib hedge fond enne oodatavat aktsiaturgude tõusu osta aktsiaid ning lisaks veel ostuoptsioone, teenides sellise skeemi abil topelt: nii aktsiate kui ka optsiooni arvelt. Long-short strateegia on täielikult sõltuv fondijuhi võimest näha ette turu liikumist. Varem või hiljem fondijuht eksib ning oodatud kasu asemel tuleb vastu võtta kahjum. See on antud strateegia peamine miinus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2008, 12:27
Otsi:

Ava täpsem otsing