Vooglaid: Tallinna börs imeb tingimusi pastakast

19. mai 2008, 16:00

Märt Vooglaiu firma Manutent OÜ ei saanud
esimese hooga Tallinna börsilt võlakirjade noteerimise luba. Vooglaiu sõnul lasi
Tallinna börs lisatingimuste nõudmisega n-ö püksid täis.

Tallinna börs esitas Märt Vooglaiu firmale Manutent võlakirjade noteerimiseks täiendavaid tingimusi, esimese hooga Vooglaiu firma võlakirju ei noteeritud. „Kust te võtate seda, et nad ei taha noteerida?“ küsis ettevõtte omanik Märt Vooglaid aripaev.ee-lt.

Selgituse peale, et börs peab Manutenti investori jaoks liiga riskantseks, küsis Vooglaid juba veelgi tigedamalt: „Kust teile selline kirjutis tuli?“

Kuuldes, et börs saadab börsiteateid vastavalt reglemendile, muutus Vooglaid juba vägagi ärritunuks. „Millal ta selle välja saatis, ah? Teate, minu arvamus Tallinna börsist on juba ammu selline, et mille eest need inimesed üldse seal palka saavad? Me oleme taotlenud võlakirjade börsile saamist alates eelmise aasta oktoobrist, noteerimisest peale. Ja kui te tahate seda kirjavahetust kommenteerida, siis ma arvan, et Tallinna börs on üks "vahva" asutus, mis tegelikult on teinud kõik selleks, et jumala pärast ühtegi kinnisvaraga seotud ettevõtet..." prahvatas Vooglaid ja nõudis täpsustust, "kus see kirjas on, et börs ei taha Vooglaiu firmat?“

Aripaev.ee ajakirjanik mainis seejärel, et börs esitas uued tingimused, mille täitmisel lubab võlakirjad noteerida, kuid praeguse seisuga seda siiski ei tee. „Mida ma siis kommenteerin teile, kui teil kõik juba kirjas on,“ viskas Vooglaid vastu.

Kommentaariks väitele, nagu korraldanuks Tallinna börs erilise blokaadi kinnisvaraettevõtete vastu, kostis Vooglaid: „No nad on meie kirjades vastanud alati nii, alates eelmise aasta oktoobrist, nad on otsinud põhjust, miks ei saaks ühtegi kinnisvaraga seotud ettevõtet (börsile - toim) panna.“

Vooglaiu sõnul ei täida Tallinna börs juba pikemat aega neile pandud ülesandeid. Samuti ei pea Vooglaid kuigi tõsiseks Tallinna börsi nõutud tingimusi. „Seal pole ju mitte midagi! See on pastakast välja imetud, need on kõik asjad, mis neil tegelikult on olemas,“ kirus Vooglaid.

„Te kirjutate, et börs peab võlakirju liiga riskantseteks investori jaoks. Kuid millega seotult? Nad on ju meile vastanud. Ühes kirjas kirjutavad, et kuna kinnisvarasektor on nii ebastabiilne, siis minu arvates on see pigem viide sellele, et äkki nad pole varasemalt noteeritud võlakirju piisavalt kontrollinud? Äkki on probleemid hoopis seal“ märkis Vooglaid.

„Aga me ei tahagi enam, me ei lähegi sinna börsile! Miks me peame sinna minema? Tingimused on sellised. Esiteks, audiitor peab andma kinnituse, kas Manutent on jätkusuutlik ettevõte. Aastaaruanne on ju välja antud ja seal on audiitori kinnitus olemas. Teine on see, et juhatuse liige või liikmed peavad andma oma kinnituse, et me saame börsi reglemendist aru. Kas te arvate, et me kuue kuu jooksul pole seda (kinnitust - toim) korduvalt andnud?“ kõneles Vooglaid ärritunud häälel.

Küsimusele, miks Tallinna börs võlakirjade noteerimist ikkagi pidurdab, kui kõik korras, vastas Vooglaid järgnevalt: „Ma arvan, et Tallinna börs on püksid täis teinud! Tallinna börs pole oma funktsioone täitnud ja nüüd me ei tahagi sinna enam minna, kui nad leiavad mingeid põhjuseid. Meie pool aastat tagasi palusime neid, et andke nüüd mingi otsus. Kuid nemad meie omavahelises vestluses mainisid, et hästi ei tahaks anda, et kinnisvaraga seotud ettevõte ikkagi ja äkki peavad nemad veel vastutama. Jube lihtne on mängida lipsuga uhkeid börsijuhte, kuid kui samal ajal on vaja midagi teha, siis….“

Vooglaiu hinnangul pole börs väikeinvestoreid kaitsnud nende eest, kes aktsiaid ja võlakirju noteerinutena börsireegleid ja eetikat eiravad. „Kui aasta tagasi Viljar Arakas ja Arti Arakas meelitasid Arco Vara investoreid, et kuulge, tooge sajad miljonid meie ettevõttesse, siis tänaseks on Äripäev teinud Arti Arakase ja Viljar Arakase praktiliselt ohvrilammasteks. Et vaene Arti, tema lükati nüüd tülide tõttu välja,“ oli Vooglaid tige.

„Arco Varas on tublid inimesed, kuid kui me räägime väikeaktsionäri huvide kaitsmisest, siis lugedes Äripäeva, on need samad inimesed, kes mind sinna roadshowle kutsusid, ja kui arvestada, et Arco aktsia on üle kahe korra kukkunud, siis kui mul oleks Arco aktsiaid, müüksin need maha. Kus siinkohal nüüd siis börs on?“ nõudis Vooglaid aru.

Milline on edasine asjade käik Manutendi jaoks? „Need neli tingimust täita, see on vaid neli allkirja ja need allkirjad on nad ammu juba saanud. Börs võiks teha oma tööd! Neil pole mingit põhjust äraütlemiseks. Neil on õigus öelda, kui nad kedagi börsile lihtsalt ei taha. Kuid meil on kaks võimalust, neid allkirju mitte anda ja mitte minnagi sinna börsile,“ selgitas Vooglaid.

„Me kavatseme septembris oma võlakirjad rahulikult tagasi maksta, oleme seda planeerinud ja sellega arvestanud,“ vastas Vooglaid küsimusele, kas võlakirjad suudetakse lunastada. „Ilmselgelt me hoiaksime veel mingeid võlakirju üleval, kuid kui Tallinna börs on regulaator, kes arvab, et kinnisvarasektor ei tohi ühtegi liigutust teha, siis öelgugi nii, et täna on kinnisvaras rasked ajad ja kui on selline aeg, siis me kinnisvaraettevõtteid ei võta, kuid sel juhul peaks äkki ka Merko börsilt ära minema,“ oli Vooglaid hämmingus.

Vooglaiu sõnul noteerib börs headel aegadel kõike, mis uksest ja aknast sisse sajab. „Alates Viisnurga kinnisvaraprojektist, mis on ju nali! Ma ei räägi võlakirjadest, vaid ettevõttest, mis on börsi nimekirjas. Ja Manutent ei räägi ju börsile minemisest, vaid võlakirjade noteerimisest! Kui samal ajal on Viisnurga tsehhi hoone börsil noteeritud, siis mulle tundub, et nüüd on vist hakatud börsile näpuga näitama. Ma ei oska midagi tarka enam kommenteerida,“ tigetses Vooglaid.

Venemaa hotelliäri edenemise kohta ei soostunud Vooglaid midagi ütlema, kuid soovitas kohale sõita ning asjad oma silmaga üle vaadata. „Nagu ma olen kõigile ajakirjanikele ja kolleegidele soovitanud, kui te tahate saada kommentaari Venemaa äri kohta, siis tulge kaasa, ma käin iga nädalPeterburis,“ märkis Vooglaid ning kummutas taaskord väidet, nagu oleks Manutendi Venemaa tütarettevõtet läbi otsitud. „Venemaal toimus dokumentide võtmine, mis läbiotsimine? Samamoodi nagu maksuamet astub sisse ja võtab dokumendid,“ täpsustas ta.

Vooglaiu sõnul on hotellihoone 95% ulatuses juba valmis. „Toad on valmis, fassaadid on valmis, maja on 95% valmis. Raskel kinnisvaraturul on Manutendil seis praegu vägagi normaalne,“ lisas Vooglaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. September 2008, 13:20
Otsi:

Ava täpsem otsing