Maakondade TOPid: Eesti edukaim taas BIG

29. mai 2008, 16:47

Äripäeva maakondlike TOPide võitjatest
koostatud pingereas rebis kõikidest ettevõtetest juba teist aastat järjest
esikohale kiireimat teed rahani lubav BIG.

Sel aastal pani esimest korda Äripäev pingeritta maakondlike TOPide võitjad, tagasiulatuvalt tegime sama ka eelmise aasta esimestega. Võitjaks osutus AS BIG. Ettevõtte juhatuse esimees Targo Raus võtab võidu vastu nagu ühele eestlasele loomuomane, võimalikult väheste emotsioonidega. “Möödunud aasta oli BIGile kindlasti edukas, aga konkreetse TOPi võidu kontekstis ei oska ma seda kommenteerida,” vastab Raus. Tegelikult pole tal põhjust olla nii tagasihoidlik, sest aastaga on ettevõtte käive kasvanud üle kahe korra, liginedes täna 600 miljonile kroonile. Kasum on kasvanud 15 miljonit krooni.
Teisele kohale tulnud Ida-Viru maakonnas akusid ümbertöötleva Ecometali juht Marja Kiristaja oli märksa rikkalikemate emotsioonidega. “Oioioi,” hüüatab Kiristaja uudise peale ja seda põhjendatult. Nimelt ei pääsenud ettevõte möödunud aastal kõne all olevas edetabelis isegi esimese 15 hulka.
Kiristaja sõnul on Ecometali hea käekäik otseses seoses autodega. “Ma arvan, et hea aasta on see, kui majanduses on kõigil hästi läinud ja kõik inimesed on rikkaks saanud, sõidavad palju autodega ja kulutavad palju akusid,” nendib Kiristaja.
Erinevalt enamikust Eesti ettevõtjatest, kes meie majanduse vähikõndi silmaotsaski ei salli, näeb kolmandal kohal maandunud Valgamaa vineeritootja UPM-Kymmene Otepää juht Ando Jukk selles hoopis head. “Tänases majanduslanguse olukorras on metsatööstus atraktiivsemaks muutumas. Need, kellel täna on rahapuudus, lähevad nüüd vast rohkem erametsaomanikena metsa raha järele,” selgitab Jukk, kelle juhitav ettevõte suutis aastaga kasumi tervelt kahekordseks kasvatada.
Tänavu sügisel lõpetab firma oma 160 miljonit krooni maksma läinud tehaseuuendu shy;se, millega loodetakse ka tootlikkus kahekordistada. “Sama töötajate arvuga toodame aastal 2010 kaks korda rohkem vineeri,” sõnab Jukk, kes pidas täna ainsaks mureks riigi ükskõiksust eksportivate tööstuste vastu.
Kuigi maakondade edukamate ettevõtete TOPis ühtegi ehitajat medalikohtadel pole, oli läinud aasta siiski selgelt nende päralt. Tervenisti kuus 15-st on ehitusfirmad.


Ülevaate Eesti maakondade edukamatest ettevõtetest leiab 30. mai Äripäevast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. May 2008, 17:14
Otsi:

Ava täpsem otsing