Nafta hinnapaanikat võib põhjustada varude alahindamine

12. juuni 2008, 12:49

Võib-olla polegi naftavarudega nii
halvasti, kui me arvame. Kuigi toornaftahind on kerkinud tasemele 139 dollarit
barrelist, võib hinnapaanika taga peituda hoopis tõsiasi, et maailmas
olemasolevate naftavarude koguseid on tuntavalt alahinnatud.

Vähemalt väidab nii varem naftatööstuses nõuandjana töötanud Richard Pike, kes juhib Briti kuningliku keemiaühingut. Tema sõnul on süüdi vigane statistika, kirjutas New Scientist.

Naftatootjad kasutavad normaaljaotuse kõveral põhinevat tõenäosusprintsiipi, mille põhjal arvutatakse välja, kui palju mingis maardlas võib naftat leiduda ning avaldavad maardla mahu pähe numbri, mille nad 90-protsendilise tõenäosusega on võimelised maardlast kätte saada. Kui samal põhimõttel avaldatakse andmeid mitmete maardlate kohta, siis liidetakse numbrid lihtsalt kokku. Siit aga probleem algabki.

„Selle asemel tuleb kõigi maardlate tõenäosuskõverad kokku sobitada,“ ütles Pike. Lihtlabane prognooside kokkuliitmine välistab jaotuse piirväärtusi ning sel viisil antud hinnang alahindab kõigi maardlate tõelist mahtu.

Avaldatud andmete kohaselt on maailmas veel naftat 1200 miljardit barreli jagu. Pike’i sõnul võib tegelik number olla kaks korda suurem. „Need numbrid on tegelikult mõttetud ning esindavad aktsionäride konservatiivseid hinnanguid,“ ütles ta.

Tema väitel naftatootjad küll arvutavad statistiliselt välja oma naftareservuaaride mahutavuse, kuid neile andmetele ei pääse ligi ning seega ei saa ka öelda, palju naftat tegelikult veel alles on. „Ükski firma ei avalikusta oma sisemiseks kasutamiseks tehtud tõenäolisi prognoose,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2008, 15:43
Otsi:

Ava täpsem otsing