Ain Kivesti • 24. august 2008 • 3 min
Jaga lugu:

NLP õpetab edu kordama

Eesti NLP Instituudi koolitaja Viive Einfeldt seletab lahti termini "neuro-lingvistiline programmeerimine" nii: neuro ehk keha funktsioneerimine hõlmab närvisüsteemi, lingvistiline osa tähendab enda ja teistega suhtlemist ehk keelelist oskust ja programmeerimine on seotud programmidega inimese peas, sisaldades erinevaid tõekspidamisi ja strateegiaid.

Einfeldt peab NLP õpetatavatest oskustest olulisimaks iseenda juhtimise oskust, mis annab meile võimaluse ka teiste käitumisest ja mõttemaailmast aru saada. "Oleme juhid terve elu, juhtides lapsevanemana lapsi, klienditeenindajana kliente. Aga kõigepealt tuleb õppida juhtima iseennast."

TIP Konsultatsioonide konsultant-koolitaja Karin London peab oluliseks oskust õnnestumisi taaskorrata. Kui üks kord on äri läinud fantastiliselt, siis teinekord sarnaselt toimides, peab äri taas kord fantastiliselt minema.

"Kui kunagi on midagi kogetud, saab selle esile kutsuda, kuna sisemised tundmused ei kao iialgi," ütleb Einfeldt. Kui aga pole kogetud, saab õppida kogema. "Saab astuda filmi- või muinasjutukangelase rolli ja luua endas oskused, kuna aju ei tee vahet tegelikkusel ja kujuteldaval."

Eesmärk on, et inimene hakkaks aduma, sattuks vaimustusse, eesmärk pole öelda, mis on tõde, vaid suunata ja anda oskused, leidmaks õiget suunda.

Rääkides erinevatest metoodikatest ja tehnikatest, mida NLP õpetamisel kasutatakse, ütleb Meta-Profit juhataja ja treener Alexander Kotchubei: "Need võib jagada mõtlemiseks, hõlmates erinevaid mõttemalle ja ideoloogiaid ning keeleliseks aspektiks, rõhudes paremale eneseväljendusele ja seeläbi edukamale juhtimisele.

Karin London tõdeb samuti, et NLP pole pelgalt analüüsiv metoodika, kuigi vaimsed harjutused on ülekaalus. "Räägime filosoofia baasteadmistest ja mõtteviisidest, põhjalikult tutvustame ka neuro ehk meeleosa, samuti keelelist poolt, et end mõjuvalt väljendada."

NLP on kasutatav igas eluvaldkonnas, näiteks müügijuhid ja juhatajad õpivad, kuidas oluline põhiinfo kiiresti kätte saada.

Veel lihvitakse läbirääkimisoskusi, hinnatakse kehataju ja ankurdatakse ehk kutsutakse kehaliselt esile soovitud seisund. "Kehal tuleb leida koht, mida näiteks puudutades tekibki soovitud seisund," selgitab Einfeldt.

Kotchubei sõnul hõlmab NLP lisaks vaimsetele ülesannetele kehalisi liikumisharjutusi, nimetades samuti ankrutehnikat, mis toimib keha kaudu. "Kuna vaim on kehaga tihedalt seotud, saab öelda, et ülesanded on nii vaimsed kui ka füüsilised," ütleb Meta-Profiti treener. Harjutusteks on ka eesmärkide püstitamine, juba mainitud kehaliste tunnetuste õppimine või näiteks geeniuste mõttekäikude analüüsimine.

NLP annab edasi ennekõike baasteadmised, mida tuleks õpetada juba põhikoolis. Pärast NPLd saab selgeks, kuidas ennast ja teisi juhtida ning edu korrata. Kui oled olnud kunagi edukas, saad omandatud teadmiste ja oskustega edu korrata. Juba kursuste alguses oli märgata muutuseid, selle eeldus ongi oskus iseennast juhtida.

Teadlik ja tõsisem kokkupuude NLPga sai teoks kaks aastat tagasi, kui otsustasin osaleda NLP esimese astme ehk Practitioneri kursusel. Igal koolitusel osalenul on asjale vaatamiseks kindlasti oma aken - veidi erineva kuju, raami, klaaside tooni ja avamise süsteemiga. Minul oli kaks suuremat eesmärki. Esimene neist seondub sellega, et olen läbinud suhtlemistreenerite väljaõppe Self II Erakoolis ja aastaid ka koolitajana tegutsenud, viimased aastad aga olnud pigem arendus- ja koolitustegevuse juhtija. Tekkis igatsus enese kui praktilise koolitaja arsenali värskendada ning mitmekesistada, milleks NLP pakub võimalusi kuhjaga.

Teine eesmärk oli veidi isiklikum ja seotud tolleks hetkeks kuhjunud tööpingetega. Siingi õigustas NLP talle pandud ootusi - paranenud kontseptuaalsed ja analüütilised oskused said heaks aluseks tulemuslikumale enesejuhtimisele.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt