DiSC aitab käitumist parandada

Ain Kivesti 22. september 2008, 00:00

"DISCi metoodika põhineb teoorial, et inimeste emotsionaalsed reaktsioonid keskkonnast ja olukorrast tulenevatele nõudmistele ning teiste inimeste ootustele on nelja tüüpi: domineerimine, sotsiaalsus, stabiilsus ja analüütilisus," seletab EBS Juhtimiskoolituse Keskuse koolitaja Merle Lõhmus neljatähelise meetodi lahti.

Kuigi kõigil inimestel on võimalus kasutada kõiki neid käitumisstiile, on igale inimesele mõned siiski omasemad, lisab DVSP Consultingu asutaja ja konsultant Dmitri Volov.

Kursustel osalejad vastavad umbes nädal enne koolitust elektroonilisele küsimustikule, mille täitmiseks kulub kümmekond minutit. Lõhmuse sõnul kirjeldavad valikvastused vastaja võimalikke käitumisreaktsioone mitmesugustes olukordades.

Omanimelise konsultatsioonibüroo juhataja ja treener Sirje Tammiste räägib, et paremaks teadmiste omandamiseks saab koolitusel kasutada mitmesuguseid harjutusi, mänge ja õppefilme. Oluline roll on osalejate aktiivsusel ja omavahelisel avatud suhtlemisel.

Toimub pidev diskussioon ja analüüsimine. Küsimuste vastuseid töötleb spetsiaalne arvutiprogramm, mis annab ka personaalset tagasisidet: ülevaate käitumisstiilidest ja hoiakutest. "Raporti alusel saab koolitusel osaleja analüüsida nii enda kui ka teistsuguste käitumistüüpidega inimeste käitumise tagamaid," kinnitab Lõhmus.

Tammiste sõnul on enamik inimesi seisukohal, justkui oleks nende käitumine eri situatsioonides erinev. Paraku käitume igas olukorras loomupäraselt: käitumine on automaatne ja seda aitab muuta suurem teadlikkus eri käitumisviisidest ning nende mõjust suhetele.

DISCi profiil aitab teadvustada iseendale omaseid käitumisviise ning kohandada neid vastavalt situatsioonile või partneri käitumisele. Kui eesmärk on suurendada teineteisemõistmist meeskonnas, on vaja tunda oma töökaaslaste käitumismustrit.

"Üldiselt ei maksa panna liiga suurt lootust väärtushinnangute kaardistamisele küsimustike abil," tõdeb OPTI Personaliarenduse juhataja ja konsultant Indrek Rahi.

Peaaegu kümme aastat DISCi metoodikal põhinevate koolituste tegijana võrdleb ta mudeli usaldusväärsust ja olulisust jäämäega.

"Kui võtta inimese tervikpildi kirjeldamise aluseks jäämäe printsiip, siis n-ö jäämäe väljapaistvat osa ehk inimese puhul nähtavat käitumist kirjeldab ta suurepäraselt.

Samas ei tohi selle tulemuse põhjal teha ennatlikke järeldusi mõtete-tunnete, väärtushinnangute ja elukogemuse osas."

"Jäämäe nähtav osa on umbes kümnendik tervest mäest," tunnistab Indrek Rahi. "Seega - imeinstrumenti kogu inimese olemuse lugemiseks pole leitud ega vist leitagi, aga hea kütus enesearenguga tegelevale inimesele ja kasulik riistapuu meeskondade, rollide ning ametikohtade kirjeldamiseks on DISC kindlasti."

DISCi metoodika kasutusvaldkond on laialdane. Rahi andmetel on Eestis kümneid personalijuhte ja -töötajaid, kes kasutavad selle mudeli abi näiteks töövestlustel, lisaks mitu personaliotsingufirmat, kus DISCi meetodi instrumendid on olulise tähtsusega.

"Teadmist inimkäitumise seaduspärasustest ja oma käitumise kohandamisest on võimalik kasutada ka väga erinevates koolitusprogrammides: juhtimis-, meeskonnatöö-, müügi-, teeninduskoolitustel ja isegi sellises valdkonnas nagu ajajuhtimine," täiendab sertifitseeritud konsultant Dmitri Volov.

Tammiste peab oluliseks oskust kasutada seda mudelit ametikohtadel, kus töös on tähtis suhtlemine, teineteisemõistmine, mõjutamine ja veenmine.

Teades meeskonnaliikmete käitumist, on tagatud efektiivsem koostöö ja mõistmine. Tammiste arvates on kasulik teada, kuidas käitub alluv, juht või koostööpartner.

Ka Merle Lõhmus möönab, et kasutusvaldkond on äärmusest äärmusesse. "Eestis on koolituse läbinud nii tippjuhte kui ka reatöötajaid. Väga kasulikuks on DISCi metoodika osutunud meeskonnatöökoolitustel, sõltumata meeskonna tegevusvaldkonnast. DISCi profiil on sedavõrd universaalne, et selle kaudu omandatud teadmised-oskused tulevad kasuks nii töös kui ka isiklikus ja pereelus."

"Koolituse eesmärk on aidata inimesel luua iseendast selgem pilt. Eneseteadlik indiviid saab soovi korral oma käitumisviise korrigeerida ja meeskonnajuhid saavad kolleegide käitumuslikku omapära analüüsides ja suunates luua motiveerituma ja toimivama meeskonna," ütleb Tammiste.

Mul on olnud võimalus läbida DISCi meetodil põhinev koolitusprogramm viimase paari aasta jooksul kaks korda. Üldisemalt öeldes on tegu hästi läbi mõeldud ja atraktiivse ideega, kuigi mõned küsimused tekivad siingi.

Kõige enam hoiab osalejate huvi kõrgel enne programmi juurde asumist tehtud personaalne test, mille tulemustega koolituse jooksul igaüks lähemalt tutvuda saab. See on põnev ja elevust tekitav ning loob mitmete harjutuste ja mõtteülesannete tegemiseks huvitava fooni.

Testi tulemusi nähes ei tasu samas asjale liigse tõsidusega läheneda, näiteks minu kaks eri koolitusele eelnenud testi erinesid päris olulisel määral.

Minu jaoks on koolituse väärtus seisnenud selles, et samas grupis osalenud inimesed on saanud teineteise hoiakute ja väärtuste kohta üht-teist teada ning mõelnud koos läbi mõned keerulised olukorrad, mis elus ette võivad tulla.

Selleks, et kuuldu ja kogetu ka inimeste käitumisse jõuaks, on vaja teha koolitusest rohkemat ja selles mõttes on DISC pigem teenäitaja või kontrollpunkt.

Minu jaoks jättis oma tuntava jälje koolitusele ka see, et tulenevalt metoodika päritolust esineb vähemal või rohkemal määral ameerikalikul suhtlus- ja käitumislaadil põhinevaid näiteid, mis siinsete harjumustega alati klappida ei pruugi.

Tellisime DISCi koolituse kogu agentuurile, et tervikuna tõsta suhtlemiskvaliteeti nii agentuurisiseselt kui ka klientide ja koostööpartnerite vahel. Usume, et kvaliteetne kommunikatsioon loob eeldused efektiivseks ja operatiivseks tegutsemiseks.

Isiklikul tasandil aitab DISCi metoodika paremini aru saada inimeste käitumise tagamaadest ja motiividest. Lõppkokkuvõttes sõltub suhete kvaliteet meist endist, sõltumata sellest, kui palju suhtlemismetoodikaid me valdame.

Soovitan DISCi metoodikaga tutvuda, sellest võib kujuneda teie kompass suhetemaastikul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing