Spekulandid panustavad jõuliselt Swedbanki languse peale

24. september 2008, 10:54

Tänane Rootsi majandusleht Dagens Industri
kirjutab, et lühikeseks müük ehk mängimine aktsiate hinnalanguse peale on
Stockholmi börsil järsult kasvanud, mistõttu Rootsi finantsinspektsioon ei
välista edaspidi taolise investeerimisstrateegia keelustamist.

Seda teed on juba läinud USA ja Suurbritannia, samuti Saksamaa, Itaalia ja Austraalia. Nüüd on vankuma löönud ka Rootsi, mis veel läinud nädala lõpus keelustamisele kindla ei ütles, kirjutas leht.

„Lühikeseks müük on seaduspärane tegutsemine. Kui see aga finantsettevõtted negatiivsesse spiraali paiskab, kui aktsiakursid lühikeseks müüjate pärast langevad, võib see tekitada probleeme. Siis on võimalik, et meil tuleb seisukohta muuta,“ ütles lehele Linda Hedvall Rootsi finantsinspektsiooni turu järelevalve osakonnast.

Otse tuleliinil, ehk spekulantide meelisaktsia, on Swedbank.

Aktsia on aasta algusest kukkunud 50% ning viimastel päevadel käitunud väga heitlikult. DI küsitletud pangandusanalüütikud seletavad seda spekulantide aktiivse tegevusega, kes on Swedbanki aktsiat aktiivselt lühikeseks müünud. Teisisõnu laenanud ja maha müünud, lootuses aktsiad enne algsele omanikule tagastamist turult odavamalt kätte saada.

DI on välja arvutanud, et lühikeseks müüdud aktsiate väärtus osakaaluna Swedbanki börsiväärtusesse on viimastel nädalatel järsult kasvanud. Läinud reedel oli lühikeseks müüdud üle 5,5% Swedbanki aktsiatest.

Viimaste nädalate tormis on lühikeseks müük järsult kasvanud just pangandussektoris. Swedbanki aktsiaid oli läinud nädala lõpus laenatud 3 mld SEKi eest, Nordeas, mis on pangana viis korda suurem, oli summa umbes sama. Kogu Stockholmi börsi väärtusega kõrvutades on laenatud aktsiate väärtus praegu tavatult kõrgel tasemel, tõdeb leht.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. October 2008, 13:18
Otsi:

Ava täpsem otsing