BÖRS: Ameerika aktsiad languses – Dow Jones kukkus alla 10 000 punkti

07. oktoober 2008, 01:12

Ühendriikide kukkus esimest korda nelja
aasta jooksul Dow Jonesi indeks alla 10 000 punkti piiri kuna Euroopas toimunud
pankade abistamine ja toorainete hinnalangus viisid alla aktsiate hinnad.

Väärpaberid langesid üle kogu maailma, kaotades rohkem kui 2 triljoni dollari jagu turuväärtust. Bank of America ja Merrill Lynch Co langesid üle 6% peale seda kui Saksa valitsus aitas hädast välja Hypo Real Estate Holding AG ja BNP Paribas SA ostis ära osa Belgia suurimast finantsteenuste firmast Fortis. Chevron langes üle 3% kui naftabarreli hind kukkus alla 90 dollari piiri. Siiski ei jäänud Dow Jones päeva madalaimale tasemele vaid hüppas veel 430 punkti võrra oma päeva madalaimast tasemest ülespoole kui spekulandid oletasid, et Föderaalreserv vähendab krediiditurgude elavdamiseks intressimääru, kirjutas Bloomberg.

Standard Poor`s 500 kaotas täna 3,9%, kukkudes 1056,85 punkti tasemeni, mis on madalaim alates 2003. aasta novembrist. Dow Jones kukkus 3,6% 9955,50 punktini ning päeva jooksul käis ära ka madalamal tasemel.

“Tegemist on finantspaanikaga, kus toimub kogu finantstööstuse liikumine muule tasandile,” ütles 1st Source Corp. Investeerimisnõustajate peamine investeerimisspetsialist Ralph Shive.

Kõik Dow Jonesi nimekirjas olevad ettevõtted langesid ning ka kõik 10 tööstusgruppi Standard Poor´s 500 indeksis langesid. Samas tõusid riigivõlakirjad ja kuld kui investorid otsisid turvalisimaid raha paigutamise viise.

Eelmise nädalaga kaotas S P 500 9,4% tehes suurima languse alates 2001. aasta septembri terroristirünnakutest kui mured Ühendriikide liikumisest majanduslanguse poole varjutasid 700 miljardi dollari suuruse pankade päästeplaani.

Föderaalreserv kahekordistas oma kommertspankadele antavate laenude hädaoksjoneid, et päästa lühiajaliste laenude turgu kinni külmumast. Keskpank hakkab samuti maksma pankade hoiustele intressi vastavalt eelmise nädala päästeplaanile.

Rahaturu intressid olid kõrged kui laenajad kraapisid kokku raha kartuses, et veelgi rahandusettevõtteid võib kokku kukkuda kui Euroopa ja Ühendriikide valitsused sekkusid kuue päästmiseks viimas kahe nädala jooksul.

“Peamine teema on praegu välismaiste turgude kehvenemine kuna eksport on olnud üheks eredaks täpiks Ühendriikides ning paistab, et see hakkab tuhmuma.” ütles Key Private Banki peamine investeerimisstrateeg Bruce McCain.

Ühendriikide sisemajanduse kogutoodang kahaneb järgmise kahe kvartali jooksul kui töötuse määr jõuab 8% peale 2009. aasta lõpuks selgub Goldman Sachsi uuringust. Samuti oodatakse, et föderaalreserv vähendab krediiditurgude elavdamiseks intressimäärasid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. October 2008, 08:42
Otsi:

Ava täpsem otsing