Lind: pangaaktsiad saavad esimesena jalad alla

10. oktoober 2008, 16:12

Swedbanki aktsiaturgude juhi Lauri Linnu
sõnul on tänane pilt börsidel verine, kuid vaatamata sellele usub ta
finantssüsteemide püsimajäämisesse ning soovitab investeerida pangaaktsiatesse,
sest need saavad esimesena jalad alla.

Kas börsikrahh on käes?

Arvan, et langustrend Tallinnas on kestnud juba väga pikalt. Meie turu volatiivsus on tunduvalt väiksem kui mujal maailmas. Kui meie liigume minus 7 või miinus 10 piirimail, siis muu maailm on ikka 15 ja enam protsenti. Meil läheb võrreldes teistega hästi. Meie puhul hakkas langus juba varem peale ja on kestnud pikalt. Seepärast on ka hinnatasemed meie börsidel praegu madalad. Väga suurt edasist langus pigem enam oodata pole.

Millal taas positiivseid toone näha saab?

Sõltub muu maailma turgudest, kuid praegu valitseb igal pool valdavalt negatiivsus. Kõik tahaksid pigem kindlust süsteemi püsimajäämise osas. Diskuteeritakse ju maailmas finantssüsteemi püsimajäämise teemadel, praegu tundub, et see jääb igatahes püsima. Vaatamata sellele, et täna on kõik väga verine. Pigem ütleks inimestele, kel on vaba raha, et pensionisambaks investeerida just aktsiatesse, kindlasti mitte kõiki oma sääste, kuid praeguste hindade puhul võiks juba täitsa investeerida. Ilmselt peaks tootlus hea tulema.

Mida soovitate murelikele investoritele, kes paanikas pangakontorisse helistavad?

Eks see ole ikkagi juba igaühe enda otsus ja sõltub riskitaluvusest. Kui riskitaluvus on null, siis tuleb raha hoida deposiidis või rahaturufondis ja mitte puutuda aktsiaid, kui praeguseid hinnaliikumisi vaadata.

Telefonid on punased?

Helistatakse palju, selle üle, et tööd vähe oleks, kurta just ei saa jah! Aga valdavalt on kõned seoses sellega, et uuritakse, kuidas pangandussüsteemis olukord tervikuna on. Keegi väga investeerimisnõu ei küsi, kardetakse säästude pärast.

Kas portfelle müüakse palju maha?

Seda me pole väga täheldanud, sest suurem osa neid müüke on juba toimunud mõnda aega tagasi. Ei saa öelda, et eriti kõrge aktiivsus oleks, pigem tavaline.

Kas müüvad peamiselt erainvestorid või välismaised investeerimispangad?

Põhiliselt eraisikud, mis näitab, et turg otsib põhja. Tavaliselt on see selline märk olnud, et kui jaeinvestorid massiliselt turult väljuvad, siis tavaliselt mõne aja pärast pöörab turg tõusule.

Kas läheb veel hullemaks?

Praegustesse aktsiahindadesse Balti ja seal hulgas Eesti turul on kõige mustem stsenaarium ka sisse hinnatud, meie majandus langeb edasi ja ettevõtete kasumid vähenevad ka järgmisel aastal oluliselt. Isegi ütleksin, et tänaste hindade pealt on mingisugune valuuta devalveerimise risk ka sisse hinnatud. Hinnad on ikka üsna-üsna all, eriti kui suuremaid ettevõtteid vaadata. Investorid müüvad ikka seda, mida nad saavad müüa, seal kus likviidsust on, see kukub ka kõige rohkem. Valdavalt on meil Tallinkit ja Olympicut müüdud ja hiljuti tuli ka Eesti Telekom järele.

Meie naaber Venemaa paneb pingelises olukorras börsi lihtsalt kinni, kas Tallinna börsi võiks ka kinni panna?

Ei, ma arvan, et sellel pole mõtet. Need, kes kardavad, saavad nüüd välja ja turg ise puhastub. Eks see ongi turumajanduse üks põhialuseid, et oleks koht, kus saaksid väärtpaberid omanikku vahetada.

Kas soovitate jätkuvalt ka Vene aktsiafonde?

Kuna Vene aktsiafondid on väga palju seotud nafta hinnaga, kogu Vene turg tegelikult, siis pigem tuleks endalt küsida, kui sinna raha investeerida, et kas usute, et nafta hind püsib endisel tasemel või hoopis tõuseb või usute pigem, et langeb järgmisel aastal. Ja kui vastuseks on, et pigem langeb, siis ilmselt pole Venemaa kõige parem koht investeerimiseks. Praegu on see olukord, et kõik maailmaturud on odavad, igal pool on kõik alla oma õiglase hinna müüdud. Venemaa on lihtsalt üks koht paljudest, praegu tuleb lahtise pilguga ringi vaadata, ei tasu fokuseerida ühele riigile või regioonile.

Mida teie ise peale Venemaa soovitaksite?

Tuleks vaadata sektorite järgi. Ma julgeksin öelda, et võiks raha just pangadusettevõtete aktsiatesse panna, sest see on just see koht kust probleem sai alguse ja kus ilmselt tuleb kõige kiiremini ka lahendus. See sektor on esimene, mis saab kõige kiiremini jalad alla. Samas, kui ülejäänud ettevõtlus võib veel hulk aega vireleda, enne kui asjad paranevad. Vaatamata sellele, et kõik soovitavad praegu pangaaktsiaid vältida, siis ma pigem just soovitaksin neid vaadata, tuleks lugeda bilansse ja kasumiaruandeid ning vaadata, millistel pankadel on tugev deposiidibaas ja tulla sellest segadusest võitjatena välja.

Mida te enda väärtpaberiportfelliga teinud olete?

(Naerab) Mina olen ise enda soovitusi jälginud, kuid eks igal investoril on oma konservatiivsuse printsiip. Mingit osa portfellist ma hoian likviidsena, kas siis rahaturufondis või deposiitides. See on investoreil otsustamise koht, kas ja kui palju ta aktsiatesse panna tahab. See ongi praegu ka probleem, investorid on ümber otsustamas, kas nad üldse tahavad aktsiaid oma portfellis näha. Enamus ütlevad, et ei taha ja pigem proovivad võimalikult palju rahas olla. Samas, rahas hoidmisega on ka see, et mingist hetkest, kui Euroopas ja Ameerikas veel intresse langetatakse, siis paraku mingi hetk pangad hakkavad jälle vähem maksma nende deposiitide eest, siis ei ole see otstarbekas. Peab paika aga see, et aktsiad pakuvad üle pika aja parimat tootlust.

Kas te ise olete pangaaktsiatesse ka panustanud?

Jah, olen küll. Tuleb vaadata mida ja kust osta, kuid on nimesid, kus allamüük on toimunud selletõttu, et kogu sektorit on müüdud valimatult. Samas, võibolla asjad polegi päris nii hullud!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2008, 14:46
Otsi:

Ava täpsem otsing