Euroliit jätab Eesti ettevõtjate hoiused kaitse alt välja?

Piret Reiljan 22. oktoober 2008, 10:29

Euroopa Liidu hoiuste tagamise direktiivi
muutmise eelnõu kitsendab hoiuse tagamise kohustuse ainult eraisikutele,
mistõttu ei pea liikmesriigid tulevikus väikeettevõtja hoiuseid enam tagama.

Kui alles tänane Äripäev kirjutas, et riik ei taga tuhatkonna suurettevõtja hoiuseid, küll aga kümnete tuhandete väiketegijate omi, siis tulevikus võivad tagatisskeemist välja jääda kõik äriühingud - see jääb iga liikmesriigi enda otsustada.

Praegu kehtiv direktiiv kohustab liikmesriike tagama ka juriidiliste isikute hoiused kuni teatava käibe-, bilansimahu- ning töötajate arvu piirini.

"Praegu on kavas muuta EL hoiuste tagamise skeemide direktiivi. Muudatusega nähakse ette ainult eraisikutele kuuluvate hoiuste tagamine. Liikmesriigile jääb küll õigus tagada erandina ka teiste, nt väikeste ja keskmiste ettevõtete hoiuseid, kuid seda vaid tingimusel, et teistele hoiustajatele väljamaksete tegemine ei takista ega pikenda eraisikutele tehtavaid väljamakseid," iseloomustas uue direktiivi eelnõud Swedbanki ettevõtetepanganduse osakonna juht Artjom Sokolov.

Sellise muudatuse kavandamist kinnitas ka Pangaliidu juht Katrin Talihärm.

Käesoleval hetkel Riigikogule esitatavate tagatisfondi seaduse muudatusettepanekutega veel ei muudeta isikute ringi, kelle hoiused Eestis tagatakse ja hüvitatakse.

"Leiame, et väikeste ja keskmiste ettevõtete hoiuste hüvitamine on põhjendatud ka edaspidi," toonidas Swedbanki ettevõtluspanganduse juht Sokolov.

Värskes direktiivi eelnõus on muuhulgas punkt, et hoiused tuleb hüvitada kolme päeva jooksul, kuid tõenäoliselt hakkavad liikmesriigid sellise lühikese tähtaja suhtes protestima.

Direktiivi muutmise eelnõu tõstab hoiuse tagamise kohustusliku piirmäära 50 000 euroni ja alates 2009. aasta lõpust 100 000 euroni. Piirmäärade olulist tõstmist nimetatakse ka põhjuseks, miks tagatisskeem rakendub tulevikus kohustuslikuna ainult eraisikutele. Äriühingud peavad suutma oma riske eraisikutest paremini hajutada.

PANE TÄHELE:

Hoiuseid ei taga riik praeguse EL-i direktiivi järgi ainult neile ettevõtetele, kelle puhul on järgnevast kolmest tingimusest täidetud kaks või enam:
Bilansimaht alates 57,1 miljonist kroonist
Netokäive alates 114,2 miljonist kroonist
Keskmine töötajate arv 50 ja enam inimest

Kui aga uus direktiiv praegusel kujul kehtima hakkab, ei kohusta Euroopa Liit enam üldse juriidiliste isikute hoiuseid tagama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 19:22
Otsi:

Ava täpsem otsing