Katre Pilvinski • 28. oktoober 2008 kell 22:00

Investorite raha passib kuu aega Trigonis luku taga

"Otsuse tingis ühe suure investori antud osakute müügiorder, mida ei oleks olnud kohe võimalik täita ilma fondis olevate väikeettevõtete aktsiaid oluliselt alla müümata," ütles Trigon Capitali fondijuht Heiti Riisberg.

Riisberg lisas, et ajutise sulgemise otsuse tegi fondivalitseja, lähtudes kõigi osakuomanike parimatest huvidest. Päevased keskmised käibekogused mitme fondi aktsiate puhul ei oleks Riisbergi sõnul võimaldanud aktsiaid lühikese aja jooksul müüa praeguste turuhindadega.

Trigon Capitali fondijuht Mehis Raud selgitas, et praeguse turuolukorra tõttu tekivad osakute müügis sundkorraldused. "Fondiinvestorid võivad muutuda sellistel kiiresti langevatel turgudel nagu praegu sundmüüjateks teatud fondides," ütles ta. Kuna viimane nädal on aktsiaturgudel olnud eriti negatiivne, siis tuli Raua sõnul neile selline korraldus.

"Meie fondi varad on peamiselt väikeettevõtetes, kus sellises olukorras likviidsust ei ole. Et olemasolevate fondiinvestorite vara mitte tugevalt kahjustada, peatati osakutega kauplemine," selgitas ta.

Riisberg ütles, et tõenäoliselt on müüja välismaine investor. "Eesti investorid moodustavad alla 5 protsendi fondide mahust, sh väikeettevõtete fondi mahust. Seega on üsna ilmne, et müügiorderi andis välismaine institutsionaalne investor," rääkis fondijuht.

"Viimaste päevade jooksul on USA ja Lääne-Euroopa meedia olnud täis artikleid, mis kirjeldavad Ida-Euroopat kui tõsist majandus- ja finantskriisi piirkonda. Kahjuks on see viinud mitme rahvusvahelise suure investori positsioonide sulgemiseni Ida-Euroopas," tõdes Riisberg. Seepärast on ka mitu fondi, mis investeerivad Ida-Euroopasse, ajutiselt mõne fondiosaku tagasivõtmise peatanud (sh näiteks Eestist Swedbank).

"Suure tõenäosusega avame fondi palju varem, kui on see kuu aega. Kuna finantsinspektsioon nõuab tähtaega, siis panime konservatiivselt esialgu pikema aja," ütles Raud. Tema sõnul pole tõenäoline, et tähtaeg pikeneb. "Suur osa raha on juba väljamakse jaoks olemas."

Küsimusele, kas osakute tagasivõtmise peatamise ajal müüakse aktsiad, vastas Raud: "Kui raha läheb fondist välja, peab raha juurde tegema. Mõnevõrra peab müüma aktsiaid."

LHV Varahalduse tegevjuht Mihkel Oja ütles, et kui nende investorid soovivad osakuid müüa, on neil see võimalus olemas. "Samas ma soovitaksin olukorras, kus veri on tänavatel, pigem hoida või osta," ütles Oja.

"Meie pole sellist sammu kaalunud ning samuti ei näe vajadust selliseid meetmeid rakendada," kommenteeris ta Trigoni sammu.

Ka varahaldusettevõtte Avaron juht Kristel Kivinurm-Priisalm kinnitas, et kauplemine käib ja likviidsusega on kõik korras. "Meil on varad suhteliselt hästi paigutatud," ütles ta.

East Capitali Balti regiooni juht Gert Tiivas ütles eile pärast seisu kontrollimist, et kaubelda saab kõigi fondiosakutega. "Ainus kord, kui meil oli kauplemine peatatud, oli siis, kui Vene börs oli suletud. Siis ei olnud võimalik arvutada osaku hinda," selgitas ta.

Tiivas täpsustas, et aeg-ajalt ei saa fondiosakuid müüa ega osta ka seetõttu, et kohalikud börsid on usu- või rahvuspühade tõttu suletud. "Praegu ei saa Balkani fondi osakutega kaubelda, sest on ramadaan," selgitas Tiivas.

Hansa Rahaturufondi juht Fabio Filipozzi ütles, et Hansa Investeerimisfondide aktsiafondidel likviidsusprobleeme ei ole. Probleemideta kauplemist kinnitasid eile ka SEB Kasvufondi fondijuht Sulev Raik ja Evli Securitiese fondihaldur Jaanus Hella.

Klientide võrdseks kohtlemiseks, kõigi investorite huvide kaitseks ja fondi likviidsuse tagamiseks saavad fondijuhid seisata kauplemise kuni kolmeks kuuks.

"Selleks pole meie luba vaja, on vaid kohustus meid teavitada. Teatud juhtudel on meil kohustus sekkuda, kuid see on pigem ventiili avamine," ütles finantsinspektsiooni juht Raul Malmstein, juhtides tähelepanu finantsturgude üldisele närvilisusele. "Kauplemise peatamine sõltub palju turu üldisest olukorrast, aga kui tegevus peatatakse, ei tohi seda niisama igaks juhuks teha."

Malmstein selgitas, et kui näiteks Trigon peatas kauplemise mitme üheaegse osakute tagasivõtmise orderi tõttu, siis Venemaa-suunaliste fondiosakutega ei toimu praegu tehinguid seetõttu, et kogu kauplemine Venemaal seisab.

Fondijuht võib otsuse langetada ja kauplemise peatada vaid mõne minutiga. Reaalajas uuendatavat ülevaadet peatatud fondidest pole kuskil.

Hetkel kuum