Venemaa põletab rahareserve hirmkiires tempos

Mait Jüriado 31. oktoober 2008, 21:48

Kuigi Venemaa võimud on kinnitanud, et
omavad küllaldaselt rahavaru "tormiste päevade" tarbeks, põletab Venemaa
oma reserve kiiremini kui keegi oleks iial arvanud.

8. augustil ulatusid Venemaa rahavaru 600 miljardi dollarini ja oli suuruselt maailma kolmas valuutareserv. Selleks nädalaks on rahast järel vaid 484 miljardit dollarit. Raha voolab välja valitsuse rahakotist nii rubla toetuseks, pankade probleemide lappimiseks kui ka oligarhide aitamiseks.

Sel nädalal kadus reservidest 31 miljardit dollarit. Maailmamajandus jätkab vähikäiku, naftahinnad, mis Venemaad siiani toitnud on, kukuvad kolinal. Küsimus on, kui kaua Moskva suudab veel olukorda kontrollida, et reservid täiesti tühjaks ei jookseks.

Kui nafta hinnad jätkavad langemist, haihtuvad kõik need tuhandete venemaalaste lootused, mis viimaste aastatega tekkinud on.

"Võimalused, mis siiani näisid käegakatsutavad, on nüüdseks vaid saanud heldeks unistuseks," kommenteeris Reutersile Vladislav Sergejev Venemaa reklaamifirmast.

Kuna väga paljud venemaalased ei oma aktsiaid, puudutab neid hiljutine krahh Vene börsidel vähe. Kuid ärimehed, kes sõltusid Lääne pankadest, on nüüd suures jamas. Venemaalased on sel kuul võtnud pankadest välja 4% kogu seal olnud deposiitidest ning rubladest on konvetreeritud peaaegu 3,5 miljardit dollarit.

Sel nädalal alandas Venemaa valitsus majanduskasvu prognoosi 7,8 protsendilt ikka veel jõulisele 7,3 protsendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. November 2008, 14:47
Otsi:

Ava täpsem otsing