Arrak kahtleb Obama liidriomadustes

05. november 2008, 16:21

Majandusteadlase Andres Arraku sõnul vajab
maailm praegu uut Reaganit ja uut Thatcherit, aga Obamal ei näi olevat
maailma liidrile vajalike omadusi.

Arrak märkis, et USA uue (44.) presidendi majanduspoliitika kommenteerimisel tuleb eelkõige arvestada demokraatliku partei traditsioone, aga ka tänapäevast olukorda maailmas. "Alates Ronald Reaganist ja Margaret Thatcherist on maailmas domineerinud ja teistele eeskujuks olnud liberaalne majanduskorraldus. 90ndate keskel läksid ka mõlemad Kongressi kojad vabariiklaste kätte. Anglosaksi riikidel on läinud paremini kui teistel," meenutas Mainori kõrgkooli ettevõtluse instituudi direktor ja õppejõud.

Arraku sõnul magas mandri-Euroopa need reformid maha. "Vabariiklased on olnud (ja Clinton ei jõudnud/tahtnud seda väärata) madalate maksude, väikese valitsuse ja konkurentsile avatuse poolt. Demokraadid on ajast aega olnud suurema tulude ja rikkuse ümberjagamise poolt. Koos ülekaaluga Kongressis on demokraatidel nüüd võimalus keerata pendel veidi tagasi. Õigustust suurema riikliku sekkumise ja kontrolli jaoks leitakse kindlasti ka viimase aja finantskriisist ja ülekäte läinud finantsturgudelt," arutles ta võimalike uute arengute üle USA majanduspoliitikas Obama juhtimise all.

Obama on silma paistnud protektsionistliku suhtumisega, Arrak seda heaks märgiks ei pea. "Väga kurb ja hukatuslik oleks, kui maailm nüüd USA juhtimisel sukelduks regulatsiooni ja protektsionismi. Maailm on korra seda juba kogenud - peale I maailmasõda, mis viis Suure Depressioonini ja II Maailmasõda lihtsalt lõpetas kogu protsessi. Kahju. 50 aastat läks kaotsi," sõnas ta.

Arrak kahtleb, kas Obamal on seda, mis vaja, et juhtida suurriiki praegusel keerulisel ajal. "Ma ei oska kuidagi kahtlustada olemasoleva informatsiooni põhjal Obamal maailma liidriks olemiseks vajalike omaduste olemasolu. Pigem vastupidi. Maailm vajab täna uut Reaganit ja uut Thatcherit. Kas Obama tahab ja suudab selleks olla? Väga kahtlane. Euroopast, Venemaalt või Hiinast uut liidrit otsida oleks mõttetu. Niisiis - kõik need, kes üle maailma käsi kokku löövad võiksid enne veidi mõelda: USA's ei valitud mitte peaosatäitjat järjekordsesse Venetsueela seebiseriaali, vaid maailma liidrit," märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2008, 21:05
Otsi:

Ava täpsem otsing