Putin ähvardas Nord-Streami gaasijuhtme projekti katki jätta

Liis Kängsepp, Gert D. Hankewitz 13. november 2008, 13:18

Kuigi Saksamaa ja Venemaa on siiani Euroopa
liidritele kõva lobitööd teinud veealuse gaasijuhtme ehitamiseks, ähvardas
viimase peaminister Vladimir Putin läbirääkimised katki jätta, kui kõik
osapooled kärmelt üksmeelele ei jõua.

„Euroopa peab otsustama, kas ta vajab gaasijuhet või mitte. Kui te seda ei vaja, ehitame hoopis gaasi vedeldamise tehaseid ning saadame selle maailmaturule, ka Euroopa turule. See oleks aga teie jaoks tunduvalt kallim,“ ütles peaminister Putin kohtumisel Soome ametivenna Matti Vanhaneniga.

Ähvardusele lisas vürtsi ka Saksamaa juhtivpartei CDU energiapoliitika kõneisik Joachim Pfeiffer, kes ütles, et kuigi Saksamaa gaasijuhet toetab, ei nõua nad selle teostumist, kui sel pole ärilist mõtet.

Kas Putini väide ka paika peab, pole kindel, sest praeguseni on gaasijuhe olnud Kremli prioriteet ning seda juba aastaid. Veealune gaasitrass kiirendaks ning lihtsustaks oluliselt energiaallika jõudmist Lääne-Euroopa riikideni, kuna ei peaks läbima Ukrainat, vaid läheks otse Saksamaale.

Märkimisväärne on ka see, et Putin üritab Soomet, kel on juhtme asjus samuti otsustusõigus, mõjutada puiduekspordiga. Peaminister lubas edasi lükata puidu ekspordimakse, mis peaksid 1. jaanuarist kehtima hakkama. Maksude tõus tähendab lisakulutusi Soome ettevõtetele, kelle põhiliseks puidu impordipartneriks on just Venemaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2008, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing