Romet Kreek • 30. november 2008 kell 22:00

Miks seltskonnategelased ?pankrotistuvad?

Üheksakümnendate aastate räpi superstaar MC Hammer teenis plaadiga "U Can't Touch This" 30 miljonit dollarit. Sellest rahast oleks pidanud piisama enam kui kogu eluks. Kuid 1996. aastaks oli staar pankrotis. Mis juhtus?

Kõigepealt ostis Hammer endale 12 miljoni dollarilise eluaseme ja fantastilist sisustust sinna, lisaks 17 luksusautot. 33 miljoni dollarilise aastase sissetulekuga artist oli oma palgalehele võtnud 250 inimest.

Lõpuks raha ei olnud, küll aga oli 13,7 miljonit dollarit võlgu.

Hoolimata hiiglasuurtest sissetulekutest kipub andekate seltskonnategelaste nõrkuseks olema mitteorienteerumine rahaasjades. Brian Cubas kirjutas ajakirjas Worth, et paljud ei maksa ise arveid ega tea ligikaudugi, palju neil on kontol raha ning kui suured on nende kohustused.

Teine suur probleemide grupp seisneb selles, et ehkki sissetulekud on hiiglasuured, võetakse veel suurem laen peale, et elujärge tõsta ja siis seda hoida. Aga sissetulekud võivad olla väga kõikuvad.

Selle aasta alguses selgus kohtupaberitest, et popstaar Britney Spears ei suutnud säästa mitte sentigi oma 737 000dollarilisest igakuisest sissetulekust.

"Eriti suur viga on, ja eriti käib see noorte sportlaste kohta, et nad kulutavad hiiglasuure osa oma äsja leitud rikkusest," ütles finantsplaneerimisfirma Financial Consulate direktor Tim Maurer.

Hinnanguliselt elab 50 protsenti NBA sportlastest palgapäevast palgapäevani, kuigi isegi algaja palgatase on seal 442 000 dollarit. Üle 60 protsendi NBA atleetidest on pankrotis viis aastat pärast lepingu lõppemist. "Raske on vastu vaielda üldisele arvamusele, et atleedid ja seltskonnategelased on halvimad oma rahaasjade korraldajad," ütles Kanada jalgpalliliigas Toronto Argonautsi meeskonnas mängiv Patrick Johnson. "Kuid see on vaid pool probleemi, kuna jalgpallurid pöörduvad valede nõustajate poole, keda nad ei tohiks usaldada. Paljudel on ebaeetilised nõustajad, kes varjavad tegelikkust. Nõustaja, kes on midagi väärt, peaks hoolima sellest, mis kliendiga ja tema rahaga juhtub. Paljud neist sellest aga ei hooli," märkis Johnson.

Tegelikult on need probleemid väga sarnased tavaliste inimeste omadega. Kuidas vältida pankrotti ja saada rahaliselt sõltumatuks?

Need on väga lihtsad põhimõtted, mis peaks kõigil n-ö talupojatarkusega kaasa antud olema. Ära kuluta rohkem, kui teenid. Kui teenid 100 000 krooni aastas ja kulutad 101 000 krooni, oled sa 1000 krooni pluss intresside võrra vaesem.

Kulutades on muidugi korraks hea. Kui suudad paremini toime tulla kui need, kes ots otsaga kokku tulevad, siis ära premeeri end seda raha läbi lüües, vaid säästa või investeeri see.

Võib tunduda targutamisena, kuid kui MC Hammer oleks suutnud 10 miljonit dollarit oma enam kui 30miljonilisest sissetulekust panna näiteks 6protsendise tootlusega 30aastastesse USA valitsuse võlakirjadesse, oleks ta iga aasta teeninud võlakirjakupongidena ehk intressituluna 600 000 dollarit. 600 000 dollarit on piisavalt suur aastane sissetulek, mida enamik ameeriklasi mitte kunagi ei teeni.

Praegu aga elab MC Hammer ehk kodanikunimega Stanley Kirk Burrell tagasihoidlikult, kasvatades kuut last ja pidades jutlusi.

Hetkel kuum