Tõnis Oja • 2. detsember 2008 kell 22:00

Hansapank taas Tallinna börsile?

Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutas eile spekulatsioonidest, et seoses suurte riskidega Balti riikides võidakse Swedbank tükeldada.

Muidugi pole veel teada, kuidas see tükeldamine võidakse läbi viia ning kas Swedbankist võib saada taas tavaline hoiupank.

Nordea juht Hans Dalborg on väidetavalt juba ammu öelnud, et pank tahab laieneda Balti riikides, Poolas ja Venemaal, mis tähendab, et nad on huvitatud endise Hansapanga osaluse ostmisest. Samas pole päris kindel, kas see huvi on säilinud ka tänaseni.

Swedbank võiks mõelda ka endise Hansapanga eraldamisest (nn spin off) ning noteerida see kas paralleelselt Stockholmiga või täielikult Tallinna börsil.

Mäletan, et 2005. aasta kevadel, kui Hansapank üle võeti, lubati eestlastele lohutuseks kaaluda Swedbanki aktsiate noteermist Tallinna börsil.

Swedbanki turuväärtus on tänase seisuga 26 miljardit Rootsi krooni ehk 40 miljardit Eesti krooni. Eraldunud Hansapanga osaks võiks jääda veerand kuni kolmandik, mis teeks selle väärtuseks 10 kuni 15 miljardit krooni. Kuna rootslased on surmahirmus just Balti riikide pärast, võiks selle osa väärtus olla 6-7 miljardit Rootsi krooni ehk 10 miljardit Eesti krooni. Usun, et Eestis oleks Hansapanga aktsia üsna populaarne. Huviline oleksin ilmselt isegi.

Hetkel kuum