Eesti Panga nõukogu kärpis enda hüvitisi

24. september 2008, 12:11

Eesti Panga nõukogu eesotsas esimehe Jaan
Männikuga otsustas eilsel korralisel nõukogu koosolekul vähendada uuest aastast
nõukogu esimehe ja nõukogu liikmete igakuiseid hüvitisi.

Nõukogu esimehe hüvitiseks kinnitati 26 000 krooni ning nõukogu liikmete hüvitiseks 16 000 krooni kuus. Seda on umbes kolmandiku võrra praegusest vähem.
Seni teenis keskpanga nõukogu eksesimees Mart Sõrg kord kuus toimuva nõukogu koosoleku eest umbes 37 300 krooni. Tema kolleegid, nõukogu seitse lihtliiget võtsid hüvitisena välja natuke rohkem kui 23 300 krooni kuus. Nõukogu esimees ja liikmed saavad hüvitist ka kolme suvekuu eest, kuigi siis regulaarselt koos ei käida.

Männiku juhitavas keskpanga nõukogus istuvad Raul Eamets, Tõnis Palts, Enn Listra, Mart Opmann, Jüri Sepp, Liina Tõnisson ja Harri Õunapuu.
Mart Opmanni sõnul oli otsus ühehäälne.
„Tegime selle otsuse kiiresti. Kaua see meil aega ei võtnud. Otsus tulenes olemasolevast situatsioonist. Sel on märgiline tähendus,“ usub Opmann.

Harri Õunapuu sõnul on juba varem seotud nõukogu liikmete palgad lahti keskpanga üldisest palgapoliitikast.
„Varem oli ju nii, et kui Eesti Pangas palgad tõusid, siis nõukogu liikmete hüvitis kerkis ka kohe. Nüüd otsustasime kulude kokkuhoiu eesmärgil vähendada hüvitisi. Jaan Männik selle ettepaneku tegi ja ühehäälselt see ka vastu võeti,“ lisab Õunapuu. Ta peab seda igati põhjendatuks, kuid samas ei usu, et sellest otsusest väga eeskuju tahetaks võtta.

Äripäevaga vestelnud Jaan Männik ütleb, et Eesti ühiskonnas on teatud palgad käsist-jalust seotud.
„Eesti Panga nõukogu liikmete palgad olid nii-öelda automatiseeritud, seotud teatud indeksitega. Ühel hetkel viskab see süsteem palgad lakke. Nõukogu liikmed mõistsid seda ja otsustati, et tulevikus ei ole hüvitis millegagi seotud. Nõukogu iga kord eraldi otsustab, kui suur see palk on,“ selgitab Männik otsuse taustu. Otsuse palgad külmutada, tegid nõukogu liikmed mais.

Männik rõhutab, et praegu peab Eesti ühiskonnas igal pool kokku hoidma.
„Ma ise näen asja siiski niimoodi, et nõukogu jõudis konsensuseni. Leiti, et palgad on raamist välja läinud ning on vaja üks korrektiiv teha,“ ei pea Männik kokkuhoiuvajadust siiski esmaseks palgakärpe põhjuseks.

Samal ajal, kui Eesti Panga nõukogu vähendas ühehäälselt enda hüvitisi, ei suuda riigikogu fraktsioonid kokku leppida, kas ja mil moel parlamendi liikmete ja kõrgemate riigiametnike palkasid külmutada.

Reformierakond kõhkleb. President Toomas Hendrik Ilves ütles riigikogu avaistungil, et iseenda palkade külmutamine ei pruugi olla põhiseadusega kooskõlas. Õiguskantsler Indrek Teder ei ole seda aga sugugi võimatuks pidanud. Riigikogu nn palgakomisjoni juht Urmas Reinsalu on riigikogulaste palkade külmutamise ümber käivat kismat nimetanud klounaadiks.

Eesti Panga nõukogu esimees Jaan Männik ei taha riigikogulaste palgakemplust arvustada.
„Meie tegime otsuse ära. Ma ei tahaks kellelegi näpuga näidata. Riigikogu peab ise leidma sobiva lahenduse,“ jääb Männik diplomaatiliseks.
Eesti valitsemise üks suuremaid, seni lahendamata probleeme on nõukogu esimehe hinnangul see, kuidas lahendada olukord, kus paljude riigi tulude kulutamine on juba eos seadustega paika pandud. Pikemas perspektiivis on selline süsteem Männiku arvates lühinägelik, isegi kahjulik.
Eelmisel aastal maksis Eesti Pank nõukogu esimehele Mart Sõrgile kokku 448 000 krooni ja nõukogu lihtliikmetele 280 000 krooni hüvitist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2008, 14:50
Otsi:

Ava täpsem otsing