Ukraina ja Venemaa gaasitüli veel lahenduseta

30. detsember 2008, 09:43

Ukraina ja Venemaa ei jõudnud ka eile
kokkuleppele Ukraina gaasivõla üle, mis seab 1. jaanuarist ohtu Ukraina kaudu
kulgevad gaasitarned Euroopale.

Ukraina ei taha maksta, ütles Venemaa peaminister Vladimir Putin eile pärast pikka telefonivestlust Ukraina presidendi Viktor Juštšenkoga. Gazpromi väitel võlgneb Ukraina novembri ja detsembri gaasitarnete eest 2,1 miljardit dollarit ning enne kui võla tasumise osas ei ole kokkulepet, ei kavatse firma Ukrainaga uut tarnelepingut sõlmida, vahendas Bloomberg.

Nädalavahetusel ütles Gazpromi pressiesindaja, et 50%se tõenäosusega võib Gazprom 1. jaanuarist gaasitarned Ukrainale katkestada, kui selleks ajaks kokkuleppele ei jõuta. Ukraina kaudu kulgeb aga neli viiendikku Venemaa gaasi ekspordist Euroopasse.

Venemaa asevälisminister Andrei Denisov avaldas eile siiski lootust, et aastavahetuseni jäänud nappide päevade jooksul suudetakse kokkuleppele jõuda.

Gazpromi juht Aleksei Miller ütles, et kui Gazprom hakkaks Ukrainalt gaasi eest nõudma „Euroopa“ hinda, kerkiks gaasi hind tulevast aastast 418 dollarile 1000 kuupmeetri eest. Lõppeval aastal maksis Ukraina gaasi eest 179,5 dollarit 1000 kuupmeetri eest.

Ukraina ainus väljapääs kriisist on võlg tasuda ning sõlmida Venemaaga pikaajalised tarnelepingud, ütles Bloombergile Kiievis asuva Razumkovi majandus- ja poliitikauuringute keskuse analüütik Volodimir Omeltšenko. „See võimaldab Ukrainal edaspidi vältida energiahindade poliitilist mõjutamist,“ ütles ta.

Erinevalt 2006. aasta gaasitülist, mis oli vastuseks 2004. a oranžile revolutsioonile Ukrainas, on tänane vaidlus „puhas kommertsvaidlus, see puudutab raha“, kommenteeris Bloombergile Alexander Rahr Saksamaa välissuhete nõukogust Berliinis. Gazprom vajab ka ise tänases globaalses laenukriisis hädasti raha, et Siberi gaasimaardlatesse investeerida, jätkas ta.

Samas sai Valgevene, mis on valmis kaaluma Venemaa rakettide paigutamist oma territooriumile Moskva vastukäiguna USA raketikilbile Ida-Euroopas, Venemaaga kokkuleppe soodsa gaasi hinna osas ka 2009. aastaks. Lõppeval aastal maksis Valgevene gaasi eest 129 dollarit 1000 kuupmeetrist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. December 2008, 09:43
Otsi:

Ava täpsem otsing