S P langetas Kreeka reitingut – euro löögi all

15. jaanuar 2009, 01:22

Reitinguagentuur S P, mis on viimastel
päevadel hoiatanud mitmeid euroala nõrgemaid liikmesriike, kärpis kolmapäeval
esimesena Kreeka reitingut.

Läinud reedest on hoiatuse saanud ka Iirimaa, Hispaania ja Portugal.

Pankade päästmiseks ja majanduse ergutamiseks võetakse uusi suuri kohustusi, mis – nagu kardetakse – võivad mõnel riigil üle jõu käia. See õõnestab ühisraha euro usaldusväärsust, mis tähistas äsja esimest edukat kümnendit, kuid mille jaoks tõsine tuleproov alles terendab.

„Kreeka reitingu kärpimine oli nagu äratus kõigile, et võlgade kuhjamisel on ka hind,“ kommenteeris Deutsche Banki ökonomist Thomas Mayer S P otsuse tähendust.

S P kärpis Kreeka reitingu tasemelt A tasemele A-, mis on euroala madalaim. Isegi uusliikme Slovakkia reiting on kõrgem.

Põhjuseks nimetas S P Kreeka valitsuse halba finantsseisu keset globaalset kriisi. Kreeka avaliku sektori võlakoorem on Itaalia järel euroala suurim, riskides valitsuse hinnangul tänavu kasvada enam kui 91,4%le SKPst ning ületada S P hinnangul aastaks 2011 100% piiri.

Valitsuse väljavaated olukorda parandada on kehvad – Kostas Karamanlise valitsuse madal populaarsus ei jäta manööverdamisruumi avaliku sektori kulude järsuks kärpimiseks. Parlamendis on vaid habras ühekohaline enamus. S P märkis, et eelarvedefitsiidi lappimist maksude parema kogumise või vara ja tulumaksu tõstmise abil raskendab võlgade teenindamise kulude kasv ning avalikkuse surve sotsiaalkulutusi tõsta. Alles olid Ateenas suured noorterahutused. Agentuuri Moody’s hinnangul takistab poliitiliste pingete kasv vajalike reformide elluviimist.

Eurot kõigutas kolmapäeval ka hiljem ekslikuks kuulutatud info, et Iirimaa võib majandusolukorra halvenedes abi paluda IMFilt. Nii vahendas peaminister Brian Coweni sõnu uudistekanal RTE. See oleks veel üks löök euro prestiiži ja usaldusväärsuse pihta - seni on IMFi ukse taha rivistunud eelkõige arenevad riigid. IMF teatas, et fond ei näe Iirimaal vajadust IMFi raha järele.

Oktoobris kõigutas Iirimaa euroala usaldusväärsust sellega, et teatas esimesena kõigi pangahoiuste tagamisest. See oli taas kord ere näide ühtse poliitika ja koordineerimise puudumisest euroalal.

Esmaspäeval hoiatas S P, et ka Hispaanial on ees „suured probleemid“, mis võivad sundida agentuuri riigi tippreitingut AAA langetama. Ka Portugal sai hoiatuse, et riigi AA- reiting on ohus.

Eelkõige tähendab reitingu langetamine, et finantsturgudelt laenamine läheb kallimaks.

Reitingu võimalik langetamine on vaid märk sügavamast probleemist – konkurentsivõime kahanemisest, kommenteeris ajaleht Financial Times. See on peamine põhjus, miks Iirimaa, Kreeka, Hispaania ja Portugali kaubandusdefitsiidid on nii suured ning miks nende majanduskonjunktuur nii kiiresti langeb. See on olnud pikk langus. Euro tõi intressid alla, kuid vallandas laenubuumi ja viis üles palgad. Iirimaal on 2000. aastast palgakulud Saksamaaga võrreldes kasvanud 20 protsendipunkti võrra. Ekspordivõimalusi on lisaks kärpinud kahe peamise kaubanduspartneri Suurbritannia ja USA valuuta nõrgenemine. Kiire lahendus oleks Iirimaa jaoks samuti devalveerida. Kuna aga euroalal seda võimalust ei ole, peab kohanemine toimuma läbi palkade alanemise. See saab olema väga valus ja poliitiliselt peaaegu mõeldamatu, kirjutas FT.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 10:28
Otsi:

Ava täpsem otsing