Äripäev: just sellist kõnet oli vaja!

1706-aripaev 24. veebruar 2009, 18:38

Äripäeva hinnangul oli just sellist kõnet
Eestile praegu vaja, nagu selle pidas president Toomas Hendrik Ilves täna
vabariigi sünnipäeval.

Meile meeldis, et president ei otsinud tänases kriisis süüdlasi ja soovitas samamoodi ka kõigil teistel käituda. Majanduskriisi ulatust ja sügavust oli raske ette näha ning süüdlaste otsimise asemel tuleb meil otsida hoopis võimalusi ja lahendusi. “Iga tegu saab parandada, tegevusetust aga mitte,” ütles president.

Ei ole vaja enam taguda vastu rindu, et ma ju hoiatasin. Tuleb keskenduda vigade parandamisele. Ka president ise tunnistas kõnes, et ta ei kasutanud riigipeana piisavalt võimalust talitseda ühiskonnas vallanud õhinat, et Eesti majanduskasv jääbki sellisena kestma.

President oma aasta tagasi peetud uusaastakõnes hurjutas neid, kes ei läinud kaasa Eestit vallanud soovmõtlemisega ning juhtisid tähelepanu võimalikele ohtudele. On tore, et president tunnistas ka enda eksimust.

Eesti ühiskonna nõrkuseks on see, et meie arvamusliidrid ei salli teisiti arvajaid. Nad ei oska kuulata oponentide argumente. Liiga palju on meil vaidlemist väitlemise asemel. Oponentide kuulamine tähendab aga seda, et me võime eksimused kiiremini avastada. Seetõttu vajab meie ühiskond rohkem tolerantsust erinevate ideede osas. Ka selliste ideede osas, mis meile esmapilgul ei meeldi.

Toimetusele meeldis, et president juhtis tähelepanu kahele lähiaastate olulisele teemale. Nendeks on kasvav tööpuudus ja euro kasutuselevõtt. Töötuse kasvuga toimetulek muutub Eesti jaoks kõige olulisemaks väljakutseks.

Puhkenud majanduskriis loob aga samas meile soodsa võimaluse euro kasutuselevõtuks, sest inflatsioonitempo on järsult alanenud. Teist nii head võimalust ei pruugi enam lähiaastatel tulla. Seetõttu on oluline, et poliitikud lähenevaid valimisi arvestades seda võimalust maha ei mängiks ning hoiaksid riigieelarve tasakaalus.

See on üks abinõu ka tööpuuduse vähendamiseks, sest kui me suudame säilitada investorite usalduse Eesti vastu, siis hakkavad Eestisse taas tekkima ka uued töökohad ning meie ühiskond suudab jälle rikkust kasvatada.

Äripäevale meeldis, et president juhtis tähelepanu korruptsioonile omavalitsustes. On hea, et õiguskaitseorganid on korruptsiooniga võitlemise seadnud üheks prioriteediks ning see on andnud ka tulemusi. Samuti on hea, et tõsiselt on hakatud tegelema kartellide vastase võitlusega. Majanduslanguse ajal on oluline tagada aus konkurents. Ebaõigete võtetega edu saavutavad ettevõtjad ei ole pikas perspektiivis edukad.

Viimasena soovime juhtida ettevõtjate tähelepanu presidendi kõne sellele osale, kus ta rääkis ettevõtjate tegevusest kriisi ajal. President juhtis õigesti tähelepanu, et kui ettevõtjad küsivad praegu riigi käest tuge, siis on ka riigil õigus küsida vastuteenet. President andis mõista, et kui me otsustame ettevõtete toetamise eesmärgil suurendada riigi rolli majanduses, siis tähendab see seda, et me peame paratamatult tõstma maksukoormust ning kõigi ettevõtjate käest rohkem raha ära korjama.

Me kõik oleme viimastel aastatel teinud vigu, aga ärme neid vigu parandades viska prügikasti neid põhimõtteid, mis pikka aega aitasid Eesti majandusel kasvada ja areneda. Ärme mine tänases keerulises olukorras seda teed, et tõstame maksukoormust lootes, et riik suudab paremini raha ettevõtlusse suunata kui ettevõtjad ise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2009, 12:51
Otsi:

Ava täpsem otsing