Hänni: Väikeinvestor, hoia silmad lahti rahade väljakantimise osas!

Ralf Martin Soe 20. märts 2009, 10:23

Kawe Kapitali juhatuse liige Kristjan Hänni
saatis oma kommentaari investor Arvo Nõgese intervjuu kohta. Tema hinnangul
tasub väikeinvestoritel silmad lahti hoida, kuna tuumikinvestoritel võib tekkida
soov neid välja osta või raha ettevõttest välja kantida.

Järgneb Hänni kommentaar:

Baltikum, nagu laiemalt ka Kesk- ja Ida-Euroopa regioon istuvad likviidsuslõksus. Mõnevõrra sarnane oli olukord siin aastal 1999, kui Vene kriisi mõju polnud veel selge ja väljastpoolt huvi selle regiooni vastu oli madal. Välishuvi puudumine tähendab, et mõnda aega määravad sündmuste kulgu kohalikud investorid ja tuumikomanikud või ülevõtjad. Osad peavad oma laenude teenindamiseks likviidsust suurendama, osad lihtsalt “söövad oma aktsiaportfelli”, müües hoolimata aktsiate hinnast.

Samas on selline aeg tuumikomanike jaoks parim aeg väikeaktsionäride käest aktsiate tavapärasest kergemaks kätte saamiseks. Sellel aastal on Baltikumis seda juba tegemas DNB Nord ja Starman. Täitsa võimalik, et selliseid näiteid tuleb aasta jooksul veel. Pisut sunniks potentsiaalseid ülevõtjaid oma tegevust aktiviseerima kõik, mis seondub EUR kasutuselevõtu konkreetsemaks muutumisega. Ebakindlus siinsete valuutade suhtes hoiab paljusid investoreid hetkel veel tagasi.

Selline aeg, kus ebalikviidne aktsiaturg ei võimalda mõnel tuumikomanikul selle kaudu oma osalust müües raha tõsta, suurendab riski, et tuumikomanik hakkab mingil muul moel ettevõttest raha välja kantima, et enda varanatukest päästa. Soovitan investoreid selles suhtes silmad lahti hoida!

Hoolimata selgetest riskidest võib likviidsuslõks osutuda heaks ajaks aktsiate ostmiseks, 1999 aastal kerkis aktsiaindeks Tallinnas kokkuvõttes ca 40%, aga emotsioonid ja likviidsus olid turul sarnaselt praegusele väga viletsad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2009, 10:04
Otsi:

Ava täpsem otsing