Ansip elavdab majandust pensione tõstes

03. aprill 2009, 14:12

"See, et mõni ei ole märganud seda, mida on
tehtud majanduse elavdamiseks, on eelkõige märkaja probleem," teatas peaminister
Andrus Ansip valitsuse pressikonverentsil.

"IMF ja Euroopa Komisjon on märganud, mida Eestis on tehtud majanduse elavdamiseks ja mõlemad nimetatud institutsioonid on kiitnud Eesti kiiret reageerimist ja mõlemad on leidnud ka, et meie poolt rakendatud meetmed on oluliselt majandust elavdanud. Ehk on öeldud otsesõnu, et Eesti riigi eelarves on investeeringute osatähtsus kaks korda suurem kui Euroopa Liidus keskmiselt," kinnitas ta.

Peaministri sõnul oli 2007. aastal Eesti eelarve ülejääk peaaegu 3%, ent 2008. aastal oli defitsiit 2,97% ehk jälle pea 3%. "2008 võrreldes 2007. aastaga pandi majandusse koguni 6 protsendipunkti meie sisemajanduse koguproduktist rohkem. See ongi majanduse elavdamine. Kui keegi kujutab ette, et majanduse elavdamine on inimeste ülesse rivistamine ja kõigile labidate või rehade kätte jagamine, siis ta on mitu sajandit ajast maas," väitis Ansip.

"Majanduse elavdamise meetmed, investeeringud, ka vähekindlustatud gruppidele toetused... Seda peetakse maailmas üheks väga oluliseks majanduse elavdamise meetmeks, kui vähekindlustatud gruppidele antakse lisavahendeid. Näiteks pensionide tõstmine. Vähekindlustatud inimesed kasutavad kõik lisavahendid selleks, et majandust elavdada, nad ei pane seda raha hoiuarvele, vaid nad ostavad kaupa ja teenuseid, misläbi majandust elavdataksegi," selgitas peaminister.

Samas jättis ta mainimata, et juba paar kuud tagasi valminud nn eksportivate ettevõtete abipakett ehk ekspordi riikliku garanteerimise seaduse eelnõu ei ole seni ministeeriumite kooskõlastusringi läbinud. Viimati tulistas selle auklikuks reformierakondlasest justiitsminister Rein Lang, kelle hinnangul olid eelnõul juriidilised puudujäägid.

"Ülemaailmse majanduskriisi tingimustes on valitsustel kindlasti kohustus kohelda ettevõtteid erinevalt võrreldes tavasituatsiooniga, kuid see ei tähenda, et maksumaksja raha võiks kasutada ebaefektiivselt, veelgi hullem, korruptiivselt," põhjendas Lang.

Majandusminister Juhan Partsi ajas Langi arvamus marru. "See süüdistus maksumaksja raha raiskamise ja korruptiivsete sidemete kohta on täiesti jabur, see on sonimine. On väga kahetsusväärne, et Rein Lang käitub kui koolitulistaja, kelle ohvriks on Eesti ettevõtjad," lajatas Parts rahvusringhäälingu uudisteportaalis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. June 2009, 10:43
Otsi:

Ava täpsem otsing