Jürgen Ligi: see koalitsioon tulumaksu ei tõsta

29. aprill 2009, 14:33

Reformierakonna aseesimehe Jürgen Ligi
sõnul otsib koalitsioon lisaks kärbetele ka tulude suurendamise võimalusi, kuid
tulumaksu tõus kindlasti kõne alla ei tule.

"Selge on see, et tulumaksu tõstmisele see koalitsioon ei lähe. Seetõttu oleks võinud Padar oma kampaania kuhugi mujale suunata. Aga mõne teise tulu suurendamise osas tuleb tõsiseid jutuajamisi," vahendas Ligi sõnu ERRi uudisteportaal.

"Siin on lihtne reegel: tulumaks on majandusele kõige halvem maks. Ja nii ongi. Kui majanduses valitseb miinus, siis tulumaksu tõstmine on lausa loll ja kui sa oled koalitsioonis üksi selle ideega, siis ära tule sellega välja. See loob kogu meeleolu ka muudele ettepanekutele," võttis Ligi eilse kärpekoosoleku meeleolu kokku.

Astmelise tulumaksu kehtestamise seab Ligi tulumaksu kergitamise mõttega ühte patta. "Padari astmeline tulumaks oleks andnud 75 miljonit. No see on naeruväärne. See on puhas poliitiline manifestatsioon, et me oleme vasakpoolsed," märkis ta.

Ligi tunnistas, et 5,4 miljardi krooni leidmine on võimatute ülesannete killast. "Summa ongi röögatu. Suhteliselt võimatu missioon, aga me oleme seda endale teadvustanud," rääkis ta.

Poliitik möönis, et omapoolsed ettepanekud kärbeteks ja tulude suurendamiseks on reformierakonnal olemas. "Lootus on ka tulusid suurendada. Me ei taha ilma kontrollimata seda välja hõigata. Nende jumekus on praegu analüüsimisel ja kindlasti ei hakka me neid välja käima ajakirjanduse vahendusel," oli Ligi seisukoht. Kärpida kindlasti annab, kuid selle suurust on vara ennustada, lisas ta.

"Tegevuskulude kärpimisest me reaalselt ei pääse, sest need ei ole asjad, mis on seadusega määratud. Tegevuskulude definitsioon on samas väga keeruline. See ei ole see, et anname ametnikele kinga. Seal on kasvõi see, et aasta keskel vallandamine tähendab koondamishüvitiste maksmist. Igal juhul on see ülikeeruline. Aga on päris selge, et riigis on tegevusi, mis ei ole hädavajalikud," märkis Ligi.

Kõige keerulisem saab tema sõnul olema kulude koomale tõmbamine sotsiaalministeeriumil, kus praktiliselt kõik kulud on seadustega määratud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2009, 18:18
Otsi:

Ava täpsem otsing