Tsahkna: Padari pakutud tulumaksutõus on ebaõiglane

29. aprill 2009, 14:40

IRLi peasekretär Margus Tsahkna leiab, et
rahandusminister Ivari Padari pakutud tulumaksutõus on ebaõiglane, kuna paneb
inimestele liiga suure maksukoormuse.

"See lähenemine ei ole praeguses olukorras, kus kriis tegelikult süveneb, õiglane inimeste suhtes," vahendab ERRi uudisteportaal Tsahkna kommentaari Padari ettepanekutele. Tulumaksutõus tooks Tsahkna sõnul kaasa tööpuuduse järsu suurenemise ning ettevõtluskeskkonna halvenemise. See aga omakorda tähendaks seda, et tulumaks ei pruugi laekuda, sest inimestel pole lihtsalt tööd. Pigem peaks Tsahkna hinnangul ettevõtjaid toetama, et töökohad säiliksid.

Aktsiisitõusude kohta küsis Tsahkna, et kui aktsiis täna enam-vähem laekub, siis kas aktsiisitõus ei pruugi tekitada tuua olukorra, kus kaotame ka need laekumised. Seda analüüsi tahab Isamaa ja Res Publica Liit rahandusministeeriumilt ka näha.

Samuti on IRL skeptiline hasartmängumaksu tõstmise suhtes, kuna juba käesoleval aastal on hasartmängumaksude laekumine oluliselt vähenud. "Igasugune maksutõus võib olla numbriliselt tore, aga reaalselt ilmselt seda raha ei laeku," märkis Tsahkna. "Täna on oluline see, et riigieelarvesse laekumised jätkuksid," lisas ta.

Kaitsekulutuste vähendamist kommenteerides ütles Tsahkna, et kaitseministeerium on kindlasti kulutusi valmis kokku võtma, aga pole veel teada, kas see on rahandusministri pakutud vähendamine 1,5% peale SKPst. Iseenesest vähenevad kaitsekulutused juba SKP vähenemisega seoses, märkis ta.

"Üks hea suund, mida me ootame, et veelgi suurendatakse, on riigi valitsemiskulude kärpimine," märkis Tsahkna.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja sõnul on riigi tegevuskulude maht tänavuses eelarves 15,8 miljardit krooni. Praegu on ministeeriumid saanud Padarilt korralduse teha oma haldusala osas ettepanekuid kaheksaprotsendiseks kärpeks. Kärped on vajalikud hoidmaks eelarvepuudujääki kolme protsendi piires, mis on tingimuseks eurole üleminekul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2009, 17:05
Otsi:

Ava täpsem otsing