Itaalia pani Põhja-Korea luksusjahtidele käpa peale

23. juuli 2009, 11:25

Itaalia blokeeris kahe luksusjahi
ostu-müügitehingu Põhja-Koreasse, kuna arvatakse, et jahid on määratud sealsele
diktaatorile Kim Jong-ilile, kirjutas Financial Times.

12,5 miljoni euro suurune leping jahtide müügiks sõlmiti sel kuul. Tehingu uurimisega tegelesid Itaalia majandusministeerium ja Guardia di Finanza ehk Itaalia majanduspolitsei. Rahvusvahelise kokkuleppe kohaselt ei tohi arenenud riigid Põhja-Koreaga äri ajada.

Võimud konfiskeerisid jahtide eest deposiiti makstud summa ja see anti üle jahtide ehitajale Azimut-Benettile, mille Pisa torni lähedal oleva kai ääres luksusjahid siiani seisavad. Jahtide tootjat milleski ei süüdistata. Firma tegi uurijatega koostööd, märkis Financial Times.

Itaalia majandusministeeriumi teatel pole siiski kindlat tõestust, et jahid tellis Põhja-Korea juht, kuid see riik on asjaga seotud. Väidetavalt on Kim Jong-il raskelt haige. Tema armastus luksuse ja veeäärsete jahimajakeste vastu on samas üldtuntud. Välismaised ärimehed on rääkinud, et Kim tavatseb luksuslikke vastuvõtte korraldada jahtidel.

Jahitootja Azimuti andmetel telliti luksusjahid veebruaris ja selleks kasutati tavapäraseid ärikanaleid. Tellimus saabus Austraaliast. Ühe tellitus aluse pikkuseks oli 95 jalga ja teise pikkuseks 105 jalga.

Majanduspolitsei hakkas asja vastu huvi tundma siis, kui vastutus tellimuse eest läks üle Hiina firmale. Lõuna-Korea meedia teatel käis Põhja-Korea diktaatori mõjuvõimas õemees Chang Sung-taek aprillis Euroopas ja tal oli päevakavas ka jahtide ostuga seonduv.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. July 2009, 11:32
Otsi:

Ava täpsem otsing