Briti riskikapitalistid on ära kadunud

15. september 2009, 19:44

Londonis asuva Novacem juht lausus
Bloombergile, et ta pole näinud halvemat aega Suurbritannia alustavatele ja
kiiresti kasvavatele ettevõtetele (startup), kui on praegu.

59-aastane firmajuht kinnitas, et kaks nädalat pärast 1987. aasta Musta Esmaspäeva oli ta võimeline leidma investoreid Cotag Internationalile, mis valmistas raadiosagedusel töötavaid skannereid. Nüüd kulus tal Novacemile, mis valmistab süsinikdioksiidi absorbeerivat tsementi, ühe miljoni naela suuruse investeeringu leidmiseks terve aasta.

„Ma ütleks, et praegune olukord on karmim kui eales,“ kinnitas Evans. „Mul on olnud jutuajamisi mitmete inimestega, kes on öelnud, et see on küll väga huvitav, aga me säästame oma penne,“ iseloomustas ta riskikapitalistide käitumist.

Kiiresti kasvavate alustavate ettevõtete finantseerimine riskikapitalistide poolt on langenud Suurbritannias selle aasta esimesel poolel 35 protsenti 407 miljoni naelani võrrelduna 628 miljoni naelaga aasta tagasi.

Selle tulemusena seisab 800 ettevõtet silmitsi „kujutlematu dilemmaga“, lausus Bloombergile valitsuse poolt loodud Rahvusliku teaduse- tehnoloogia ja kunstide sihtkapitalu (NESTA) juht Jonathan Kestenbaum.

„Saabumas on selle turu kriisi algus,“ arvab Kestenbaum. Investorid säästavad niipalju kapitali kui võimalik,“ lisas ta.

Tegelikult on riskikapitalistide investeeringute langus laialdane. Teisel pool Atlandi ookeani langes see 2009. aasta esimesel poolel 55 protsenti 6,87 miljardi dollarini võrrelduna 15,2 miljardi dollariga 2008. aasta esimesel poolel.

Tõsi, USA riskikapitalitööstus sai uue süsti 1. septembril, mil miljardär Vinod Khosla juhitav Khosla Ventures investeeris üle miljardi dollari nn rohelise energiaga seotud investeeringuteks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2009, 19:44
Otsi:

Ava täpsem otsing