Koit Brinkmann • 1. november 2009 kell 21:00

Taal: kõikidele parteidele peaks kehtima jõhker audiitorkontroll

Järgneb intervjuu, mille Olari Taal andis pärast riigiprokuratuuri teadet, et reformierakondlaste Jaanus Rahumägi ja Robert Antropovi kampaania rahastamisskeemide uurimist ei alustata.

Mis mõtteid tekitas Teis teade, et varjatud rahastamise keeld ei käigi erakonnast eraldi valimiskampaaniat tegevate kandidaatide kohta?

See on pisut naeruväärne, et ettevõtted ei tohi erakondi rahastada, aga erakonna liikme kampaaniat nad võivad rahastada. Sellisel juhul kaotab seadus igasuguse mõtte.

Paistab, et kui sein on ette tehtud, siis tekib kohe huvi hakata sinna auke puurima ning lõpuks on sein nagu sõel.

Kuid inimeste õiglustunnet see ju riivab?

Absoluutselt! Tuleb tõmmata need raha andnud ettevõtted välja. Vaadata, kuidas neil on läinud. Kas neil on maksuvõlgu või on nad saanud muid eeliseid.

Ega varjatud rahastamise asjast teisiti jagu saagi, kui võetaks vastu seadus, mille alusel riigikontrolli tellimusel ning finantseerimisel auditeeriks erakondi rahvusvahelised audiitorid. Siis tulevad kõik varjatud rahastamised välja.

Tegelikult peaks ka juba praegu olema võimalik seda kontrollida. Tuleks võtta üks suvaline erakond ja vaadata, kui palju tegelikult valimiskampaaniale kulus ning kui palju nendest kuludest deklareeriti.

Pole mingi saladus, et raha tassitakse endiselt ka portfellidega, ja tassitakse ka edaspidi. Lahendus olekski üks - kõigile ühesugune jõhker audiitorkontroll.

Miks Res Publica eestvedamisel keelati juriidiliste isikute annetused erakondadele?

Oli ootus, et lõpeb igipõline võidujooks, milline erakond jõuab rohkem ettevõtetele lubada ja milline sellest vähem või rohkem täidab.

See skeem on tegelikult ammu teada asi. Ei tea küll, kes selle nipi kunagi leidis, et ühe ja sama reklaamifirma kliendiks on ettevõtted ning erakond. Mõnikord tehakse ka nii, et tegelikult raha andnud ettevõte kõrvad välja ei paistagi. Leitakse vahepuhvrina teine ettevõte, mille kaudu raha üle kantakse.

Inimestele rahustuseks - varem või hiljem tulevad asjad välja.

Kuid avalikkuse ette jõuab ikkagi väga väike osa varjatud rahastamise juhtumitest?

Ega nende erakondade toetamisega ongi nii, et kui oleks ainult üks huvigrupp, kes soovib varjatud rahastamist, siis oleks see ammu ära lõpetatud. Aga neid huvigruppe on palju.

Sellest on huvitatud osa erakondadele raha andjatest, kes soovivad seda teha varjatult. Meediafirmad on pisut huvitatud, et erakondadel oleks rohkem raha, siis nad tellivad ka rohkem reklaami väljaannetesse. Samuti on veel terve hunnik vahesehkendajaid, kaasa arvatud erakondade ametnikud, kellele ka jääb natuke näppude külge, kui selline jama käib.

Hetkel kuum