Maksukoormus tõusuteel

Marek Herm 10. november 2009, 00:00

Tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu kohaselt muutub tulevast aastast töötajate motivatsiooniprogrammide raames töötajatele antud aktsiate või aktsiaoptsioonide maksustamise hetk ja maksusumma tõuseb oluliselt.

Tulumaksuseaduse paragrahv 48 kohaselt käsitletakse tööandja poolt oma töötajatele tasuta või turuhinnast madalama hinnaga üleantud väärtpabereid ja muid varalisi õigusi erisoodustusena. Siia hulka kuuluvad ka optsioonid. Erisoodustuselt kui palgatulu erivormilt tuleb tööandjal tasuda lisaks tulumaksule ka sotsiaalmaks.

Praegu kehtiva paragrahv 48 redaktsioon ei luba kolmanda isiku, näiteks rahvusvahelise kontserni emaettevõtja poolt tütarfirma töötajatele antud optsioonide või aktsiate erisoodustusena maksustamist, seega on optsioonide andmist selliselt struktureerides võimalik sotsiaalmaksu tasumist täielikult vältida ning tulumaksu tasumine edasi lükata, kuni töötaja saadud optsiooni või aktsiad müüb.

Aktsiaoptsioonide andmine ongi eriti populaarne suurtes rahvusvahelistes kontsernides, kus emaettevõtja pakub otsese või kaudse enamusosalusega tütarettevõtjate töötajatele võimalust emaettevõtja aktsiaid omandada. Tavapärane on aktsiate pakkumine 20% turuhinnast odavamalt. Reeglina on erinevates riikides motivatsiooniprogrammidele kehtestatud soodsamad maksustamistingimused.

Meil planeeritava seadusemuudatusega hakatakse aga neid optsioone erisoodustuseks pidama. Seega poleks emaettevõtja antud optsioonide ja aktsiate puhul maksude tasumise hetke enam võimalik edasi lükata. Maksud peaks kohe tasuma tööandja ning tulumaksule lisanduks ka sotsiaalmaks.

Selline muudatus teeb aktsiaoptsioonide andmise Eestis veelgi vähem atraktiivseks, kui see viimastel aastatel olnud on. Pärast 2000. aastate esimeses pooles tehtud optsioone erisoodustusena käsitlevaid maksu- ja kohtuotsuseid on Eesti äriühingud praktiliselt lõpetanud oma töötajate motiveerimise optsiooniprogrammide kaudu. Eesti väheste eranditega maksusüsteemi puhul võib see küll olla põhjendatud, kuid seadusemuudatuse tulemusena võivad ka rahvusvahelised kontsernid hakata tõsiselt mõtlema, kas oma Eesti tütarühingute töötajaid enam optsiooniprogrammidesse kaasata. Tooks see ju kontsernile kaasa märksa suuremad kulud. Sellega võetaks aga ka Eesti töötajatelt võimalus saada kasu rahvusvaheliste kontsernide aktsiahindade tõusult.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing