ÄP fototoimetus • 9. november 2009 kell 21:00

Pidu läbi, pinguta püksirihma!

Eesti valdades-linnades hakkab pidu vaikselt otsa saama. Kui 18. oktoobri valimisteni hoiti veel optimismi ülal, loobiti maid-taevaid kokku lubades kulutulele veel hagugi alla, siis nüüdseks on esimesed viljad käes.

Äripäev kirjutaski, et Pärnu linn on hetkeseisuga võlgu vähemalt 13 miljonit krooni, peatselt linnapeaks saava Toomas Kivimägi sõnul koguni 50 miljonit krooni ning linnal tuleb selle koormaga nüüd hakkama saada.

Eestis on kohaliku omavalitsuse pankrot veel võõras teema, seni teab laiem avalikkus vaid Püssi linna, mille varad ja arved arestiti ning linnajuhid pidid ka igapäevastele kulutustele suurima võlausaldaja, Hüvitusfondi juhi heakskiidu saama. Meenutuseks, selle väikelinna võlg ulatus 17 miljoni kroonini, aastaeelarve maht oli aga vaid 13,5 miljonit. Püssilaste rõõmuks sai linn püksirihma pingutades aastatega siiski võlavabaks.

Aga tagasi tänapäeva. Kõigest kuue nädala eest, 28. septembril, kirjutas Äripäev, et Eestimaa omavalitsused on hädas, kuid saneerimiskaitse alla ei tõtta - vallajuhid ütlesid Äripäevale, et saneerimine tähendaks, et võimulolijad tunnistaksid iseenda saamatust ja valla sisulist pankrotti.

Ainus, kes tõesti julges enne valimisi peeglisse vaadata ning hakkas saneerimiskava koostama, oli Imavere vald. Oma toonases juhtkirjas kirjutasime, et vallad elavad päev korraga, peost suhu. Palkadeks veel raha jätkub, muuks enam mitte.

Nüüd tundub, et peatselt ei jätku enam palkadekski. Neljaks aastaks võimule valitud uued ja vanad poliitikud peavad nüüd lihtsalt tõele näkku vaatama - raha lihtsalt pole enam. Kõik. Ja laenu pole ka enam võimalik võtta. Aga mis siis saab? Ei miskit muud kui vana hea kulude kärpimine. Kui ikka raha ei ole ja ei tule, siis ei saa ka kulutada.

Äripäev näiteks hakkas koondama juba 2008. aasta aprillis, lahkus umbkaudu iga kolmas töötaja ning nende töö tuli ära teha allesjäänuil. Tänavu maist kärbiti meil palku. Jah, on küll raske, aga mida siis veel oleks olnud võimalik teha? Laenu võtta!? Eelmise aasta alul korraldasidki mitmed Eesti linnad suure laenuralli, ainuüksi Tallinn teatas, et laenab 500, Pärnu 127, Paide 88, Tartu 81, Jõhvi 60 miljonit krooni. Suures osas läks see raha aga eelarvepuudujääkide likvideerimiseks. Anno 2009 vaatab ahjualune taas nõudlikult linnakassas ringi.

Kordame üle - ei ole muud teed kui kärpida, kärpida ja veel kord kärpida!

Muidugi on vähesel rahal ka häid külgi - kuuldavasti pääsevad vähemalt pärnakad Keskerakonnaga levivast mupo-bakterist, ehk kaob ka valitsejate 13. ja 14. palk ja muud hüvitised.

Üks hea asi veel - kui raha on vähe, loetakse seda hoolikamalt ning ehk jääb nii mõnigi kahtlane hange tegemata. Ning lohutuseks - ükski hea asi, ei idee ega algatus, pole puuduva raha taha pidama jäänud. Kitsikus sunnib nutikusele.

Autor: ÄP

Hetkel kuum