Kadrin Karner • 11. november 2009 kell 21:00

Tööjõuturg näitab elavnemise märke

CV Keskuse tegevjuht Paavo Heil ütles, et kõige paremini iseloomustab tööjõuturu olukorda uute pakkumiste lisandumine. Augustis lisandus tema sõnul 1232 uut tööpakkumist, septembris 1503 ja oktoobris juba 1601 uut tööpakkumist.

"Kui ajalooliselt on meie uute töökuulutuste maht oktoobris olnud väiksem kui septembris, aga sel aastal oli vastupidi, siis see on märk sellest, et tööpakkujad on pisut aktiivsemaks muutunud," selgitas ta ning lisas, et möödunud aastal lisandus nii septembris kui ka oktoobris vaid 600 tööpakkumist.

"Viimaste kuude jooksul pole töökuulutuste hulk eriti muutunud, kuid siiski on märgata vähest elavnemist jaeettevõtete seas," rääkis CV-Online'i ärijuht Andres Junkur, lisades, et 40 protsenti jaeettevõtetest on valmis lähima kuue kuu jooksul uusi töötajaid värbama.

Junkur ütles, et praegust olukorda võiks kirjeldada stabiilsena - tööpakkumiste hulk ei vähene, aga samas ei ole ka märgatavalt tõusnud.

"Võrreldes möödunud aasta sama perioodiga on tööpakkumiste hulk siiski veel 40-50 protsenti väiksem," lisas ta. Enim otsitakse

CV-Online'i andmetel töötajaid müügivaldkonda. Nõutavamateks valdkondadeks on ka teenindussektor ja infotehnoloogia, mis on samuti olnud juba aastaid tööpakkumiste esikolme hulgas.

Heil, kelle sõnul on tööpakkujad elavnenud, muretseb, kuna muutunud olukord ei leevenda tööotsijate olukorda piisavalt.

"Kui töötuid on Eestis 80 000 inimese ringis ja uusi tööpakkumisi Eesti peale kokku umbes 3000-4000 kuus, siis on selge, et tööpakkumiste arvu kasv isegi kaks korda ei muuda olukorda Eesti tööturul oluliselt paremaks," lisas ta.

Positiivse asjana tõi CV Keskuse tegevjuht välja asjaolu, et sellel aastal on lühenenud tööpakkumise keskmine avaldamise aeg. "Kui möödunud aastal oli üks tööpakkumine aktiivne keskmiselt 2,5 kuud, siis sellel aastal on see aeg langenud alla ühe kuu. Põhjuseks asjaolu, et piisav arv kandidaate saadakse kokku lühema ajaga," selgitas Heil ning nentis, et siiski on ka spetsiifilisi valdkondi, kus sobivaid kandidaate nii kiiresti ei leita.

Ka Olympic Casino Eesti ASi personalitöötaja Häli Siimaste, kes praegu otsib viit internetikasiino klienditoe administraatorit, nõustus Heiliga, öeldes, et üle nädala kuulutust üleval hoida praeguses tööturu olukorras ei ole mõtet, kuna siis tuleks liiga palju kandidaate. "Samas jääb alati risk, et keegi jääb siis tulemata," lisas Siimaste. Umbes nädal aega aktiivne olnud kuutulus tõi 109 CVd ning nende arvu pärsiti personalitöötaja sõnul lisaküsimustega.

Laekunud palgasoovid on Siimseni kinnitusel pakutava tasemega kooskõlas. "Head kandidaadid, keda me tahame kutsuda intervjuule, küsivad kohati isegi vähem, kui meie palgasüsteem ette näeb," selgitas ta ning lisas, et see võib tuleneda ka asjaolust, et töötud on harjunud hakkama saama väiksema summaga. "Suuremaid numbreid ei panda, kuna kardetakse valikust välja jääda ja enamik CVsid on ilma palgasoovita," rääkis personalitöötaja.

CV-Online'i andmetel on tippspetsialistide palgaootused jäänud samale tasemele, kuid tööandjate pakutavad töötasud on langenud 10-20 protsenti. "Lihtsamate tööde tegijate ja spetsialistide palga ootused on vähenenud ning tihtipeale ollakse nõus tööle asuma ükskõik mis tingimustel," lisas Junkur.

Selle aasta esimene pool kuni sügiseni on tagasihoidlik olnud, suvi oli päris vaikne ja oluline elavnemine tekkis augustis ja septembis ja see tendents on jätkunud. Järgmise aasta algus annab rohkem tööd sihtotsingule ja avalikke konkursse võiks tulla rohkem sügise poole. Paremaks läheb loodetavasti ülejärgmisel aastal.

Eestisse on teistest riikidest üle toodud uusi firmasid. Meie vanade klientide hulgas on üsna mitmeid, kes koos meiega valmistavad end ette juba uueks majandustõusuks, et selleks ajaks oleks õiged inimesed õigete kohtade peal.

Hetkel kuum