Arco aktsiaostu kava tekitab lisaküsimusi

Hannes Sarv 18. november 2009, 00:00

Mullu augustis Arco Vara juhatuse liikme kohusetäitja kohalt lahkunud Aare Tammemäe meenutas, et aktsiate tagasiostmise programmi näol oli tegemist nõukogu tehtud otsusega. "See ei olnud ainult juhatuse pädevus. Selle programmi tingimused pandi ikkagi paika nõukogus," selgitas ta.

Ka 2008. aasta aprillis aktsionäridele saadetud üldkoosoleku kutsele lisatud päevakorras teeb ettepaneku programmiga alustada nõukogu.

Teistmoodi selgitas toimunut esmaspäeval Arco Vara üks suuraktsionäre ja nõukogu liige Hillar-Peeter Luitsalu.

"Aktsiate tagasiostu programmi töötas välja ettevõtte juhatus eesmärgiga kasutada ära soodsaks muutunud aktsiahinda," ütles Luitsalu. "Mis puutub aktsiate tagasiostu programmi, siis ei oska ma eelnevale omalt poolt midagi lisada," kinnitas ta eile.

Arco Vara aktsiatega seotud juhtum on tekitanud küsimuse, kas ettevõtte kaks suuromanikku Luitsalu ja Richard Tomingas üritasid aktsiate tagasiostu programmiga vältida olukorda, kus nad peavad tänu aktsiahinna langusele otsima aktsiate tagatisel võetud laenule lisatagatisi. See tekitab kahtluse, et suuromanike repolaenude tagatisvara päästmiseks kasutati Arco Vara.

Toolile esitatud süüdistuses on olulisel kohal aktsiatega manipuleerimine eesmärgiga survestada teisi suuraktsionäre Luitsalut ja Tomingat.

Survestamise aluseks see, et Tool oli kursis Luitsalu-Tominga ettevõtete laenutingimustega. Luitsalule kuuluv OÜ HM Investeeringud ja Tominga OÜ Toletum olid kumbki saanud aktsiate tagatisel laenu.

"Sellise manipulatsiooni eesmärk oli panna meid seisu, kus me oleksime olnud sunnitud repolaenude kustutamiseks müüma arvestatavas koguses Arco aktsiaid, et selle kaudu vähendada meie osalust alla strateegilise määra ja panna ettevõttes toime ka juhtorganite vahetus. Tegevuse eesmärgiks seega ettevõtte vaenulik ülevõtmine," selgitas Luitsalu esmaspäeval.

Huvitav on see, et turult aktsiate ostmist alustas Arco samuti mullu juulis ehk ajal, mil Tool oli saanud ettevõtte aktsionäriks ja valmistus süüdistuse kohaselt turuga manipuleerima.

Eesti Rahvusringhäälingu uudistesaade "Aktuaalne kaamera" tõi esmaspäeva õhtul siin esitatud faktide valguses vaatajani tõlgenduse: "Nii sikutas üks pool hinda räpaste võtetega allapoole, teine pool aktsiaid kokku ostes aga kõrgemale."

Äripäev palus sellist tõlgendust kommenteerida ka finantsinspektsioonil, kes aga polnud nõus menetluses olevaid või mitteolevaid asju kommenteerima.

Süüdistus on Toomas Toolile ja tema kaitsjale jätkuvalt arusaamatu. Eriti selles osas, mis puudutab küsimust, milles seisneb turuga manipuleerimine. Kui Toomas Tool on omandanud aktsiaid ja mingi osa nendest pannud lühikese aja jooksul müüki hinnaga, mis on kõrgem sellest hinnast, millega ta ostis, siis on sellel tehingul müüja jaoks majanduslik sisu. Toomas Toolil puudus soov aktsia hinda alla lüüa. Kui vaadata 2008. aasta algusest Arco Vara aktsia käitumist, siis on see ju väikeste pausidega pidevalt languses olnud.

Mina järeldan seda, et aktsia hind turul kujuneb müügi- ja ostupakkumiste tasakaalu punktis. Seega mõjutab aktsia hinda iga tehing, mis tehakse. Sellest tulenevalt on igal päeval võitjaid ja kaotajaid. Praegu paistab mulle, et need kaotajad, kes sidusid oma firmade võetud laenud Arco Vara aktsiaga, üritavad kriminaalõiguslike vahenditega neid majandusriske Toomas Tooli õlule panna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing