Tõnis Oja • 19. november 2009 kell 21:00

Arco Vara on mängurite aktsia

Eile varahommikul pool kuus saatis Arco Vara välja börsiteate kavatsusega tühistada 95 protsenti ettevõtte aktsiatest. Seega jääb praegustele aktsionäridele iga 20 aktsia kohta üks ning ülejäänud kustutatakse.

Tegemist on börsiettevõtetel üsna tavapärase toiminguga, mida nimetatakse ka tagurpidi splitiks.

Kuna meie äriseadus aktsiate jagamist nominaalväärtusega alla 10 krooni ei luba, siis toimub sisuliselt samasugune protsess nimetuse all fondiemissioon. Ning vastupidi, tagurpidi spliti asemel kasutatakse meil ametliku terminina lihtsalt aktsiate kustutamist.

Aktsiate tagurpidi splitil või kustutamisel on mitu eesmärki. Nimelt kui mingi ettevõtte aktsia hind langeb liiga madalale, siis tekib investoritel mulje, et aktsia ei maksa peaaegu mitte midagi, mis on muidugi ka tõsi. Samas on paljudel fondidel keelatud osta nn sendiaktsiaid ehk aktsiaid, mille hind on langenud USA aktsiaturgudel alla viie dollari või Euroopa suurtel börsidel alla viie euro. Meil võiks sendiaktsiateks nimetada ehk neid, mille hind on alla ühe euro ehk 15 krooni.

Pärast lõppevat või lõppenud finantskriisi vajanuks tagurpidi splitte üsna paljud aktsiad kogu maailmas.

Selle aasta suuremaid tagurpidi splitte toimus 30. juunil kindlustusgigandi AIGga, kus samuti jäi olemasolevatel aktsionäridel alles iga 20 aktsia kohta üks. Mäletatavasti oli AIG aasta tagasi üks pankroti servale sattunud ettevõteteist ning ta sai riigilt mitmel korral rahasüste kokku 180 miljardi dollari väärtuses.

Esmapilgul Arco Vara üsna mõistliku teate võtsid investorid vastu aktsia hinna neljateistkümneprotsendilise langusega. Aktsiakapitali vähendamine tugevdab ettevõtte bilanssi, sest ilmselt seisab Arco Varal ees üsna suur varade mahakandmine. Ettevõtte netovarade väärtus ei tohi olla väiksem kui pool aktsiakapitali väärtusest. Ettevõtte suurt võimalikku kahjumit ennustas eile ka Merko Ehituse nõukogu esimees Tõnu Toomik.

Kuna Arco Vara aktsia hind on veerand selle nimiväärtusest (äriseaduse kohaselt ei tohi aktsia väljalaske hind olla nimiväärtusest väiksem ja nimiväärtus olla alla 10 krooni), siis aktsia praeguse hinnataseme juures on praktiliselt võimatu aktsiate uut emissiooni korraldada. Seda on aga ettevõttel ilmselt peagi hädasti vaja.

Investorite negatiivne reaktsioon on ilmselt tingitud sündmustest, mis Arco Vara ümber on ettevõtte kahe ja poole aastase börsiajaloo vältel käinud.

Omanikevahelised tülid, ettearvamatu tegutsemismotiivide ja käitumisega suurim aktsionär, kes samas ei ole aga suuraktsionär ja kellel ei ole nõukogus esindatust (Toomas Tool), ettevõtte senine firmakultuur jne, on muutnud investorid ettevaatlikeks.

Pärast aktsiate avalikku esmaemissiooni hinnaga 38 krooni aktsia eest kaks ja pool aastat tagasi hakkas Arco Vara aktsia hind pidevalt langema, päädides kukkumisega 1,25 kroonile selle aasta märtsis. IPO-l märkijad on praeguseks kaotanud 92 protsenti investeeritavatest varadest.

Aga Arco Vara aktsionäride arv hakkas alates eelmise aasta algusest üllatusena hoopis kasvama, jõudes novembris 2545 kontoomanikuni, mis tähendab, et praegu on ettevõttel kolmandiku võrra rohkem aktsionäre, kui oli IPO-l märkijaid. Ekspress Grupil, mille hind on samuti pea kogu börsiajaloo vältel langenud, on pidevalt kahanenud ka aktsionäride arv.

Selge, et need, kes on viimase aasta-poolteise jooksul ostnud Arco Vara aktsiad, on läinud teadlikule (aga paljud võib olla ka ebateadlikule) riskile.

Panuseks on kas kogu investeeringu kaotus (juhul, kui ettevõte pankrotti läheb), või aktsia hinna mitmekordne tõus.

Aktsia on soovitatav ainult mänguritele.

Hetkel kuum