Uus Gruusia TV - telekanal või meediasõja jätk?

Kaisa Gabral 24. november 2009, 17:43

Tuleva aasta alguses hakkab Gruusias tööle uus venekeelne TV-kanal – Esimene Kaukaasia kanal (Kolmas Ühiskondlik Gruusia kanal).

Uue TV-kanali saadete autorid on Venemaa Ekstreemse ajakirjanduse keskuse direktor Oleg Panfilov ja Itškeeria eks-presidendi lesk Alla Dudajeva. Uue kanali loomine tekitas suure resonantsi vene meedias, kus kanali eesmargiks  nimetati venevastast propagandat.

Ei ole saladus, et peale eelmise aasta Vene-Gruusia viiepäevast sõda said nii Venemaa kui ka Gruusia poliitilise võitluse relvadeks avalikud meediakanalid – televisioon, raadio, ajakirjandus. Igaühel oli oma tõde ja mõlemad konflikti osapooled otsisid uusi ja uusi võimalusi selle tõestamiseks. Tundus, et viimaseks meediasõja etapiks saab Euroopa Liidu iseseisva komisjoni konflikti uurimise raport, kus Euroopa komisjon tunnistab, et Gruusia jõu tarvitamine 7.augustil 2008. aastal oli rahvusvahelise õiguse seisukohalt põhjendamata. Aga raportis on väga kindlaks määratud, et kuigi sõja alguse vastutus on Gruusia peal, siis Venemaa on samamoodi süüdi rahvusvaheliste õiguste rikkumises.

Samuti sai selgeks, et ükski raport või kõrge komisjoni otsus ei saa peatada Gruusia-Venemaa vastuseisu. Külm sõda jätkub. Gruusia elanikud loobuvad vene kodakondsusest (tuntud Gruusia välisministri Grigol Vashadze vene passi ära saatmine Venemaa presidendile) või põgenevad Venemaale poliitilist varjupaika otsima (gruusia Imedi telekanali produtsent Badri Affanasjev). Ja selle taustal ilmub uudis, et uue aasta alguses käivitud Gruusias uus venekeelne TV-kanal – Esimene Kaukaasia kanal.

Vene meedia reageeris uudise peale kohe ja ühetähenduslikult – kanali loomise eesmärk on Gruusia elanikke ajupesu ja venevastane propaganda.
Vastavalt viimastele uuringutele, mis olid korraldatud Euroopa palvel Gruusias, jäi pressivabaduse tase selles riigis oodatust paremaks. Kõige avalikumad meediakanalid on ajalehed ja selle põhjuseks nimetatakse vähenenud ajalehtede levitamist ja vastavalt nõrgenenud mõju kodanike arvamusele. Kõige mõjukamaks meediakanaliks nimetatud televisiooni, kust saab infot 88% elanikkest. Ekspertide sõnul on Gruusias telekanalid praegu on väga politiseerinud, tegutsevad omaette ja sõltuvad nii valitsusest kui ka nende (kanalite) omanikest. Uue kanali korraldajad aga tahavad näidata, et nende kanali eesmärk on midagi muud kui puhas poliitika.

Zurab Dvali, Kanal 3 peaprodutsent seletab, et kanali programm asub tutvustama Gruusiat, Gruusia elu ja seda, mis toimub maailmas ja teistes riikides seoses Gruusiaga. Suuremat tähelepanu pööratakse rahvusvahelisele reaktsioonile Gruusias toimuvate sündmuste kohta ja sellele, millised rahvusvahelisi pingutusi tehakse Gruusia territoriaalse terviklikkuse taastamiseks.

"Loomulikult on meie suhted Venemaaga peale eelmise aasta augusti sõda rikutud ja olukord vilets. Kuid see ei tähenda, et meie kanal hakkab tegelema Venemaa vastase propaganda- ja kriitikaga, süüdistada kõiges Venemaad. Need, kes selliseid asju väidavad, ei tea meie plaanidest mitte midagi. Omalt poolt saan neid ainult tänada reklaami eest", räägib Zurab Dvali. "Me tahame näidata Vene-Gruusia suhetes kõike head, mis meil oli ja kindlasti räägime ka pahadest asjadest, mis toimuvad praegu".

Teine kanali eesmärk on Gruusias elavate vähemusrahvuste informeerimine (16% elanikkest 2002. aasta andmetel), vastavalt Euroopa Liidu kokkuleppele 20% Gruusia Ühiskondliku ringhäälingu tooteid peavad olema suunatud vähemusrahvustele.  Saate "Minu Gruusia"autoriks, mis räägib Gruusia ajaloost, kultuurist ja traditsioonidest, saab Venemaa Ekstreemse ajakirjanduse keskuse direktor Oleg Panfilov. Mees teatas sellest juba avalikkust, lubades vahetada elukohta ja kolida Moskvast Thbilisisse. Panfilov rõhutab, et tema lahkumises poliitilisi põhjuseid eriti ei ole, aga ta tahab töötada "riigis, kus seda saab vabalt teha". "Kui hakkame võrdlema kahe riigi töötingimusi, siis Gruusias on palju rohkem perspektiive", seletas Panfilov. 

Uue kanali edu on tulevikumuusika, aga riikide vastastikused rünnakud on endiselt maailma meedia fookuses. Viimane mõnes mõttes kurioosne lugu juhtus Ukrainas, kus samuti Venemaa peaminister Vladimir Putin rääkis n-n vabade vestluste teemal.  19. novembril kohtus Putin Ukraina peaministri Julia Timoshenko. Peaministrite kohtumine sattus kokku Ukraina ja Gruusia presidentide kohtumisega, mille kohta Venemaa peaminister tegi nalja, et ta soovitab presidentidel pidada n-n vaba vestlus ehk vestlus "lma lipsuta" ja hirmutas Ukraina presidenti lipsu kaotamisega.

Allikad: BBC materjalide põhjal

 

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2009, 17:43
Otsi:

Ava täpsem otsing