Aivar Hundimägi • 3. detsember 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Veofirmaga alustajatest said töösturid - Toomas ja Raivo Tamm

Umbes 90% kontserni mahtudest moodustab Kiviõli Keemiatööstus ja põlevkiviõli osa käibes on 62%. Seetõttu mõjutavad ettevõtte käekäiku oluliselt nafta hind ja dollari kurss. Nafta ja sellest tulenevalt ka põlevkiviõli odavnemine oli T.R. Tamme Auto eelmise aasta käibe kahanemise peapõhjus.

Sel aastal otsustati riskide vähendamiseks kasutada tulevikutehinguid.

Tammed ei jäänud kõrvale ka kinnisvarabuumist. T.R. Tamme Auto soetas 2005. aastal enamuse Euro Kinnisvaraarenduse OÜs. See osalus liikus eelmisel aastal T.R. Tamme auto alt Toomas Tamme eelmise aasta suvel loodud firmale Rato Holding.

Lisaks läks selle uue firma omandusse veel T.R. Tamme Auto osalus firmades Aqua Hotels ja Titanic Paints. Viimane on Hispaanias Marbellas olev ettevõte, millele T.R. Tamme Auto on andnud laenu 11,1 miljonit krooni.

Rakveres majutusteenuseid ja veemõnusid pakkuva Aqua Hotelsi käive oli eelmisel aastal 37,1 miljon krooni ja kahjum 8 miljonit krooni. Ettevõtte laenukoormus oli eelmise aasta lõpu seisuga 193,6 miljonit krooni, millest Nordea Pank on andnud 176 miljonit krooni 5,2% intressiga.

Euro Kinnisvaraarendus lõpetas eelmise aasta miljoni krooni suuruse kahjumiga. Ettevõtte varade väärtuseks hindavad omanikud 67,5 miljonit krooni. Selle firma laenukoormus on tagasihoidlik.

Toomas ja Raivo Tamme kohta on öeldud, et tegemist on riskialtide ettevõtjatega, kelle tegemisi saadab sohimängus kahtlustuste vari.

Neid on süüdistatud endale soodsas kuluaaritöös riigikogus, mille eesmärk oli saada enda firma käsutusse ebaõiglaselt sadade miljonite kroonide väärtuses põlevkivi. Selle eesmärgi nimel suutsid mehed Toompea saalis panna koostööd tegema teine teisel pool rindejoont asuva Reformierakonna ja Keskerakonna.

Kolm aastat tagasi oli aga Raivo Tamm lühikest aega vahi all seoses maksupettuse uurimisega. Prokuratuur kahtlustas teda ja temaga seotud ettevõtteid maksudeklaratsioonis valeandmete esitamises. Juhtumi uurimine on pooleli ja süüdistuskokkuvõtet pole prokuratuur veel kohtusse esitanud.

Kohtulahingut peavad Tammed aga kunagise äripartneri Select Oil NVga. Tüli tagamaad võivad peituda hiigeltehingu nurjumises.

Ajalehe Põhjarannik andmetel üritasid Tammed müüa Kiviõli Keemiatööstuse kolme miljardi krooni eest ettevõtte toodangut vahendavale Select Oil NV-le. Viimane loobus pärast eellepingu sõlmimist tehingust. Kohtusse jõudsid firmad aga Aseri sadama müügiga seoses. T.R. Tamme Auto müüs 60 miljoni krooni eest sadama Select Oil NV-le, kuid ostja tasus sellest summast ainult poole ja otsustas hiljem esitada T.R. Tamme Auto vastu hagi kohtusse.

Hetkel kuum