Sirje Rank • 20. detsember 2009 kell 21:00

Kopenhaageni maratonkõneluste tulemuseks on esimene samm

Lahja kokkulepe ei ärgitanud ka Euroopa Liitu latti enda jaoks kõrgemale seadma - jõusse jääb lubadus kärpida aastaks 2020 heitmeid 20% võimalikuks peetud 30% asemel 1990. aasta tasemest.

"Tulemus on kaugelt alla ootuste," ütles pettunult Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso, nentides, et tegemist on kõige enam esimese sammuga kliimaprobleemide lahendamiseks.

Pretsedendituks teeb kokkuleppe aga see, et esimest korda üldse on kõik maailma suuremad riigid kliimaprobleemide lahendamiseks kokku tulnud, ütles Barack Obama. See on oluline esimene samm.

Praegu on ainus rahvusvaheline kokkulepe kliima soojenemist põhjustavate heitmete piiramiseks 1997. a Kyoto protokoll, mis puudutab üksnes arenenud riike, USA erandiga.

Nüüd on kaasatud ka riigid nagu Hiina, mis on USAst suurima saastajana juba mööda läinud. Analüütikute jaoks on see märk, et kogu maailm on võtnud kursi keskkonnasäästlikuma majanduse suunas.

"Mõju investeerimisotsustele on ilmne, oleme pöördumatult liikumas madala süsinikusisaldusega majanduse suunas," ütles Bank of America Merrill Lynchi saastekvootidega kauplemise osakonna juht Abyd Karmali.

Samas selgust CO2 võimaliku hinna kohta firmad Kopenhaagenist ei saanud.

Selgelt näitas oma tähtsust Hiina, mis takerdas kõnelusi pikka aega sellega, et ei nõustunud lubama rahvusvahelist kontrolli oma heitmete üle. Patiseisust aitasid edasi Obama kõnelused Hiina peaministri Wen Jiabaoga, mis ühtlasi kinnitasid maailmaareenil USA ja Hiina kahepoolsete suhete kasvavat kaalu.

Üle aja läinud kõnelused vältasid laupäeva varahommikuni, kuid üksmeelne kokkulepe jäi sündimata. Riigid võtsid Kopenhaageni dokumendi teadmiseks, mis ei tähenda tingimata nõusolekut.

"Vaatamata suurtele pingutustele jõudsime sel korral alles vahefinišisse," ütles peaminister Andrus Ansip. "See on siiski parem kui katkestamine ja võimaldab meil jätkata tööd õiguslikult siduva kokkuleppe saavutamiseks."

Rasked otsused lükkusid edasi. ÜRO järgmine kliimakonverents toimub 2010. aasta novembris Mehhikos.

Hetkel kuum