Hannes Sarv • 20. detsember 2009 kell 21:00

Swedbanki prominentne laenumure

Tallinki rahamure ja selle leevendamiseks saavutatud kokkulepe pankadega puudutavad otseselt ka ettevõtte suurimat omanikku Infortari. Tallinki juhtidele, aga ka Eesti Panga presidendile Andres Lipsotikile jt prominentidele kuuluva kontserni tegevus on aastatega laevandusgigandi äridega läbi põimunud.

Tallinki laenukoormus on kasvanud üle 18 miljardi krooni ja seotud ettevõtte arengutega merel. Infortari korraldada on selle kõrval olnud Tallinkiga seotud maisem laienemine - kinnisvaraarendus.

Näiteks kolis Tallink oma kontori aasta alguses uuele rendipinnale Tallinnas Sadama tänaval. Hoone rendileandjaks-arendajaks oli Infortari kontserni kuuluv ettevõte.

Tallinki opereeritavad hotellid Tallinnas tasuvad renti Infortari kontserni kuuluvatele ettevõtetele. Samuti on Tallink lubanud järgmisel aastal alustada hotelli opereerimist Riias, kus kinnisvara arendamas Infortari Läti tütarettevõte. Infortari kui ettevõtte majandusnäitajad sõltuvad suurel määral Tallinki tulemustest.

Kinnisvaraarendus on neelanud sadu miljoneid kroone. Seda väljendavad ka Infortari majandusnäitajad. Aasta-aastalt on kontserni kohustused suurenenud, tõustes mulluse aruande järgi 1,7 miljardi kroonini.

Lõviosa ettevõttele kuuluvast 40%-lisest osalusest Tallinkis on laenude tagatiseks panditud. Panditud on ka kinnisvarainvesteeringutega tegelenud ettevõtete osad, kinnistutele on seatud hüpoteegid.

Et oma vara suuremana näidata, muutis Infortar mulluses aruandes Tallinki aktsiate väärtuse arvestamise aluseid, hakates osalust hindama bilansilises maksumuses. See andis võimaluse näidata ettevõtet palju varakamana, kui seda lubanuks varem hindamiseks kasutatud Tallinki aktsia turuhind.

Osalus Tallinkis on Infortari aruandes väärt üle 4 miljardi, arvestades aktsia hinda börsil oleks väärtus umbes 1,5 miljardit krooni.

Veel mulluses aruandes (Infortari majandusaasta lõppeb augustis) hinnati üles ka kinnisvarasse tehtud investeeringud. Nii sai Infortar kohustuste kõrval varade poolele kirjutada üle 6 miljardi krooni ja näidata kasumit.

Ettevõtte põhiliseks kreeditoriks on Swedbank, mis hiljuti lõi äririskide juhtimise osakonna - selle ülesandeks on probleemsete laenuklientidega tegelemine.

Sellest osakonnast kirjutas septembris Eesti Ekspress, lisades seejuures, et arvatavalt on üks Swedbanki probleemklientidest ka Tallinki juhtide Infortar. Kokku oli eelmise aasta augusti seisuga Infortaril lühiajalisi kohustusi pea 600 miljoni krooni eest. Ühe laenu tähtaeg kukkus näiteks augustis, summaks 225 miljonit krooni.

"Pankadele tunduvad praegu kõik kliendid probleemsed, aga nii seda käsitleda küll ei saa," sõnas Infortari väikeaktsionär Viljar Jaamu. Jaamu on ettevõtte osanik asutamisest alates, st 1997. aastast.

"Ma ei ole sekkunud juhtimisse, aga ma suhtlen juhtkonnaga. Selles mõttes ma küll mingisugust muremõtet praegu ei näe," rääkis ta.

Tema sõnul on tavaline, kui tähtaja saabudes laenud refinantseeritakse. "Ega äri ei tehta nii, et oli planeeritud kümneks aastaks laen ja siis pärast kümmet aastat paneme pillid kotti," lisas Jaamu.

Jaamu on vaid üks väikeaktsionäridest. Tema kõrval kuulub ettevõtte omanikeringi mitmeid tuntud inimesi - mõjukaim on kahtlemata Eesti Panga president Andres Lipstok. Pandi, Järvelille ja Hanschmidti kõrval on Infortari väiksemateks osanikeks veel näiteks endised rahandusministrid Aivar Sõerd ja Madis Üürike, riigihangete ameti vaidlustuskomisjoni juht Taivo Kivistik, Tallinki nõukogu esimees Toivo Ninnas.

Väikeaktsionärid, kellega Äripäeval õnnestus ühendust saada, ei soovi Infortari suure laenukoormuse teemal kommentaare anda. "Olen väga väikese osalusega aktsionär ja ei osale kuidagi ettevõtte juhtimises. Minusuguse väikeaktsionäri jaoks tuleb info üldkoosolekutelt," vastas küsimustele Lipstok.

Väikeomanik Taivo Kivistik on enda sõnul ettevõttes täiesti passiivne aktsionär. Ta tunnistab, et ei oska isegi oma osaluse väärtust arvestada, viidates Tallinki aktsiate hindamismeetodite muutmisele Infortari aruandes.

"Ma olen saanud küll igal aastal kutse üldkoosolekule, aga ma ei ole seal osalenud sellest ajast, kui ma lahkusin Hansateest, ja sellest on ligemale kümme aastat," sõnas Kivistik.

Tallinki nõukogu esimees Toivo Ninnas ja hotelle juhtiv Aivar Sõerd soovitavad kommentaaride saamiseks pöörduda Infortari juhtkonna poole. Sama soovitab teha ka üks Infortari suurematest aktsionäridest Järvelill.

Infortari juhtivat Ain Hanschmidti tabada ei õnnestunud. Hanschmidt ja Enn Pant ei vastanud ka Tallink Grupi pressiesindaja vahendusel saadetud küsimustele.

Tallink Grupi ja teda rahastavate pankade vahel saavutatud maksepuhkuse kokkulepet hindas positiivselt ka Infortari äripartner kinnisvaras, Toomas Annuse kontrollitava Riverito tütre E.L.L. Kinnisvara juht Aldo Dapon.

"Annab kindlust, et TLG Hotell suudab oma kohustusi Vara HTG ees täita," vastas ta küsimusele, kuidas Tallinkit puudutav uudis mõjutab nende äritegevust. Osalus Vara HTGs, millele kuuluvat hotellihoonet Tallink opereerib, jaguneb E.L.L.i ja Infortari vahel pooleks.

Hetkel kuum