Kadrin Karner • 15. veebruar 2010 kell 21:00

Pjotr Sedin nõuab SEB-lt 1,5 miljardit krooni valuraha

Grove Investi teatel põhjustasid SEB Pank ja SEB Liising nende asutatud Baltic Panel Group

OÜ-le aastatel 2007-2008 majandusraskused, likviidsusprobleemid ja lõpuks pankroti.

"Vaidluse sisuks on asjaolu, et OÜ Grove Invest 2005. aastal vineeritootmiseks asutatud Baltic Panel Group OÜ kaotas SEB Panga ja SEB Liisingu jõulisele sekkumise tõttu ettevõtte juhtimisse nii oma investeeringu kui ka ettevõtte," ütles Grove Investit esindav vandeadvokaat Erki Kergandberg.

Ta lisas, et vineeritehase käivitumine takerdus, kuna tootmisseadmete tarnijad polnud võimelised neid tööle rakendama ja SEB ei nõustunud Grove Investi ja Baltic Panel Groupi ettepanekutega tekkinud probleemide lahendamiseks. See viis Baltic Panel Groupi likviidsusprobleemideni, selgitas Kergandberg. Mais 2008 kuulutati välja ettevõtte pankrot.

Grove Investi juhatuse liikme ja osaniku Jüri Triletski ütlusel seisnes kaotus nii reaalses rahalises investeeringus kui ka ettevõtte kaotuses tervikuna. "SEB sekkus Baltic Panel Groupi äritegevusse, mille tagajärjel läks firma pankrotti. Näiteks valis SEB tehase seadmete tarnija suhtes valed õiguskaitsevahendid," selgitas ta.

Triletski sõnul tehti tehase käivitamisega seonduvalt SEB-le korduvalt ettepanekuid nii seadmete parandamiseks Soome ettevõtete kaudu kui ka täiendavate investorite kaasamiseks. "SEB ei aktsepteerinud Grove Invest OÜ tehtud ettepanekuid. Tehase seadmete parandamine ja täiendavate investorite kaasamine oli võimalik ainult SEB nõusolekul," märkis Triletski.

Pooleteise miljardi kroonine kahjunõue sisaldab Triletski kinnitusel nii investeeringuid kui ka audiitorite hinnatud ettevõtte väärtust. "Grove poleks kohtusse pöördunud, kui tal poleks antud vaidlusesse ja oma nõude põhistusse usku," lisas Triletski.

Kohilasse rajatud umbes 500 miljoni kroonise maksumusega vineeritehasel oli Triletski sõnul olemas tööjõud, tooraine, kliendibaas eksporditurgudel ning ka kasumi kindlustamise leping maailma suurima kindlustusseltsiga Zurich.

"Võtsime panka kui partnerit, kasutades ettevõtte finantseerimisel SEB poolt meile soovitatud skeemi," kinnitas ta. "Kui pank ei oleks hakanud tegema meile takistusi ettevõtte käivitamisel tekkinud tehniliste probleemide lahendamisel, töötaks Baltic Panel Groupi tehas seni täiel võimsusel," rääkis Triletski.

SEB kõrgendatud äririski divisjoni juht Gerd Krieger ütles eile, et kuna pank pole saanud ametlikku hagiavaldust, ei oska nad selle sisu kommenteerida. "Grove Investi pressiteates toodud väited tulid pangale väga ootamatult, kuna need on vastuolus ettevõtte pankrotti mineku põhjusega, mida ettevõtte juhatus kohtule avaldust tehes esitas," lisas ta. "Baltic Panel Group ise kinnitas maksejõuetuse põhjusena äriplaani ebaõnnestumist."

Hetkel kuum